Thomas Cromwell - biografia, działalność, śmierć Cromwella

W roku 1527 kardynał Wolsey – najbliższy współpracownik króla Henryka VIII, rozpoczyna starania o unieważnienie małżeństwa władcy z Katarzyną Aragońską. Jest to zarazem koniec błyskotliwej kariery kardynała, którego starania nie przynoszą żadnych rezultatów. Wskutek czego traci on urząd kanclerza w roku 1529. Monarcha angielski pomimo braku zgody papieża, żeni się z Anną Boleyn w roku 1533.

Następnie zrywa z Kościołem rzymskim, ogłaszając się jednocześnie najwyższym zwierzchnikiem Kościoła angielskiego zwanego od tego momentu anglikańskim – akt supremacji z roku 1534. Natomiast miejsce kardynała Wolseya zajmuje Thomas Cromwell. Ten ostatni podejmuje próby opracowania doktryny nowego Kościoła w duchu protestanckim.

Urodzony w Londynie w roku 1485 Thomas Cromwell był synem kowala Waltera Cromwella oraz Katarzyny. Thomas miał dwie siostry – młodszą Elżbietę, która wyszła za farmera oraz Katarzynę, która wyszła za Morgana Williamsa. Z tego związku urodził się Ryszard, którego Thomas ostatecznie adoptował oddając mu również nazwisko. Natomiast praprawnukiem Ryszarda był Oliver Cromwell – Lord Protektor, jedna z najważniejszych postaci z dziejach nowożytnej Anglii.

Ostatecznie Thomas Cromwell został w okresie reformacji w Anglii wikariuszem generalnym Kościoła anglikańskiego. To właśnie w skutek jego działań znoszono kolejne klasztory i konfiskowano majątki kościelne. Od tego momentu duchowni zostali uzależnieni finansowo od monarchy. Jego działania doprowadziły do wybuchu powstania katolików w roku 1536 – tzw. Pielgrzymka Łaski.

Cromwell umożliwił również Henrykowi VIII – dzięki swoim zabiegom,  prawnego uznanie jego ślubu z Annę Boleyn. Jednak i ona podobnie do wcześniejszej żony króla nie dała mu upragnionego potomka. W końcu została oskarżona o cudzołóstwo i stracona w roku 1536.

Cztery lata późnej Thomas Cromwell odpowiadał za zaaranżowanie czwartego już małżeństwa Henryka VIII. Jego kolejną żoną została Anna z Kleve. Jej bratem był William Bogaty, który pozostawał w sporze z Cesarstwem. Cromwell w ten sposób starał się pozyskać silnego stronnika dla reformacji na dworze angielskim. Ponadto liczył również na wsparcie protestanckich książąt z północnych krajów Europy.

Na jego nieszczęście nowa żona nie spodobała się królowi. 10 czerwca w roku 1540 Thomas Cromwell został aresztowany i osadzony w londyńskim Tower. Na liście jego zarzutów pojawiły się m.in. zdrada stanu, korupcja oraz jak na ironię również herezja. Ostatecznie został stracony 28 lipca w roku 1540 w wieku 55 lat.

Polecamy również:

  • Akt supremacji Henryka VIII (1534)

    Reformacja w Niemczech oraz we Francji uderzyła nie tylko w Kościół katolicki i władzę centralną, ale również przyczyniła się do dezintegracji politycznej, kulturowej, a także do osłabienia poczucia jedności etnicznej. Inaczej sytuacja przedstawiała się w Anglii. Tutaj bowiem wzmocnieniu uległa władza... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53