Oliver Cromwell - biografia, dokonania, rola w rewolucji angielskiej

Oliver Cromwell – Pochodzenie

Oliver Cromwell urodził się w Huntington 25 kwietnia w roku 1599. Jego rodzicami byli Robert oraz Elżbieta ze Stewartów. Oliver pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej. Zdobyła ona jednak majątek oraz pozycje w skutek błyskotliwej kariery jednego z członków rodu – Thomasa Cromwella.

Ten ostatni był głównym wykonawcą konfiskaty majątków kościelnych, w okresie panowania króla Henryka VIII, po wydaniu przez monarchę Aktu supremacji z roku 1534. Istotnym wydarzeniem dla Cromwellów była adopcja przez Thomasa syna jego siostry Katarzyny – Ryszarda Williamsa, który przyjął dzięki temu nazwisko Cromwell.

Młody Olivier odebrał wykształcenie w kolegium huntingdońskim oraz spędził rok na uniwersytecie w Cambridge. Do stolicy wyjechał w roku 1620 – tam też zyskał doświadczenie prawnicze. W tym samym roku ożenił się z Elizabeth Bouchier, z którą miał ośmioro dzieci.

Ich czwarty syn – Richard Cromwell, został podobnie do ojca lordem protektorem Anglii oraz Szkocji. Oliver został wybrany po raz pierwszy do Izby Gmin w roku 1628, był to jednak okres rządów Karola I Stuarta, który niedługo po tym rozwiązał parlament i rządził jednoosobowo aż do roku 1640.

Oliver Cromwell – Dokonania

Błyskotliwa kariera polityczna Olivera Cromwella rozpoczęła się w toku wojny domowej między parlamentem a wcześniej wspomnianym królem – Karolem I. Oliver stanął po stronie parlamentu i już wkrótce zasłynął jako doskonały przywódca i organizator. W kwestiach związanych z armią, Cromwell wzorował się na królu szwedzkim, doskonałym strategu i dowódcy z okresu wojny trzydziestoletniej – Gustawie II Adolfie.

Największe zwycięstwo, które zadecydowało o ostatecznej porażce króla, Cromwell odniósł dowodząc wojskami parlamentu w roku 1645 pod Naseby. Po tych wydarzeniach przejął faktyczną władzę w Anglii. Po zajęciu Londynu w roku 1648, doprowadził do ścięcia Karola I w następnym roku oraz ogłosił Anglię republiką.

W roku 1650 przyłączył do Anglii Irlandię, a już rok później Szkocję. Dzięki temu zapewnił swojemu krajowi dominującą rolę w ówczesnej Europie. Następnie w skutek nadań ziemi w zajętych krajach, które przypadły jego oddanym żołnierzom, Cromwell mógł już sięgnąć po władzę dyktatorską.

Pod koniec roku 1653 ogłosił się lordem protektorem – regent sprawujący najwyższą władzę w państwie podczas nieobecności króla. Na swojego następcę wyznaczył syna, chociaż sprawowany przez niego urząd nie był dziedziczny.

W czasie swojego panowania, rządy Cromwella charakteryzowała protekcyjna polityka gospodarcza. W roku 1651 wydał Akty Nawigacyjne, które były wymierzone przede wszystkim w posiadającą najsilniejszą wówczas flotę handlową – Holandię. Akty te stanowiły, iż towary do Anglii mogły być przywożone tylko na statkach angielskich lub na statkach państwa, gdzie towary zostały wyprodukowane.

Oliver Cromwell zmarł 3 września w roku 1658 z niewiadomych do końca przyczyn. Podobno przed śmiercią jego ostatnie słowa miały brzmieć „Dzieło moje skończone”. Faktycznie rządzący między okresem panowania pierwszych Stuartów, a restauracją monarchii i powrotem do władzy członków szkockiej dynastii, Cromwell zmienił oblicze Anglii, która od tej pory zajmowała wysoką pozycje wśród mocarstw światowych.

Lord Protektor został pochowany w opactwie westminsterskim – miejsce pochówku angielskich głów koronowanych. Po przywróceniu monarchii jego ciało wydobyto z grobu, po czym publicznie powieszono na szubienicy. Następnie pochowano go prawdopodobnie w przypadkowym miejscu w Londynie. Do dziś zwłoki Olivera Cromwella spoczywają w nieznanym miejscu.

Polecamy również:

 • Wojna domowa w Anglii - przebieg

  Po śmierci Elżbiety I została zawiązana unia personalna w roku 1603 między Anglią i Szkocją. Wówczas to tron angielski przejęła szkocka dynastia Stuartów. Jednak ich działania, które miały prowadzić do absolutystycznych rządów, pogrążyły kraj w długotrwałym konflikcie między kolejnymi... Więcej »

 • Parlament kadłubowy - historia. Ścięcie Karola I

  W roku 1603 po bezdzietnej śmierci królowej Anglii – Elżbiety I, tron Angielski objął król Szkocji Jakub I. Zapoczątkował tym samym rządy dynastii Stuartów. Wówczas też zmienił się charakter prowadzenia polityki wewnętrznej oraz zewnętrznej kraju. Działania nowego władcy... Więcej »

 • Skutki wojny domowej w Anglii

  Po okresie rządów pierwszego przedstawiciela szkockiej dynastii Stuartów – Jakuba I, na tron angielski wstąpił jego syn – Karol I. Nowy władca był zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia w Anglii absolutystycznego systemu rządów. W roku 1628 w zamian za uchwalenie nowych... Więcej »

 • Powstanie monarchii parlamentarnej w Anglii w XVII w.

  Formowanie się monarchii parlamentarnej w XVII – wiecznej Anglii, było ściśle związane z pojęciem tzw. rewolucji burżuazyjnej. Jako główną przyczynę tego szeregu zmian o charakterze prawno – instytucjonalnym podaje się absolutystyczną, nadmiernie uciążliwą władzę monarchy. W efekcie powodowało to... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 1 =
Bunia
2021-03-28 19:08:08
Był angielskim politykiem jak coś
anty
2021-02-09 08:15:15
ja potrzebuje kim był a nie biografia
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42