Maria Stuart – biografia, mężowie

Maria Stuart – biografia, życiorys, mężowieTrzykrotnie wychodziła za mąż, ale żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Poniosła porażkę także w życiu politycznym. 8 grudnia 1542 roku przyszła na świat Maria Stuart, królowa Szkotów skazana na śmierć przez swoją kuzynkę, monarchinię angielską - Elżbietę I.

Młodość, pierwsze małżeństwo

Jej ojciec, Jakub V, był wówczas zaangażowany w wojnę z Anglią, która zakończyła się porażką Szkotów. Król zmarł, a tron po nim oddziedziczyła jego córka, mająca zaledwie 6 dni. Władzę w jej imieniu objęła jej matka, Maria de Guise, a Maria została wysłana do Francji, gdzie dorastała na dworze królewskim.

W 1558 roku poślubiła delfina Francji, późniejszego króla Franciszka II. Rok później jej chorowity mąż zmarł. Maria wróciła do Szkocji i w 1561 roku objęła tam władzę. Podczas jej rządów często dochodziło do antykrólewskich powstań, m.in. dlatego, że Maria, która była katoliczką, nie mogła porozumieć się w wielu kwestiach ze swoimi protestanckimi poddanymi.

Lord Darney

W 1565 roku Maria poślubiła swojego młodszego kuzyna, Lorda Darnley'a. Miało to wzmocnić jej prawa do tronu angielskiego, na którym zasiadała jej kuzynka Elżbieta I. Nie miała ona żadnego potomka, więc po jej śmierci tron mógł przypaść Marii Stuart. Lord okazał się być pijakiem i niewiernym małżonkiem, który poniżał żonę zdradzając ją nawet z kobietami z najniższych sfer. Ich małżeństwo nie było szczęśliwe. Ponadto Darnley spiskował z przeciwnikami politycznymi swojej żony. Będąca w ciąży Maria musiała oglądać zabójstwo jej osobistego sekretarza, Davida Riccio, pod pretekstem, że był jej kochankiem i tajnym emisariuszem papieża. Wstrząśnięta królowa poprosiła swojego męża, aby pojechali do zamku Dunbar. Tam zorganizowała kilkutysięczną armię i udała się do Edynburga, aby pokrzyżować plany swojego męża, którego celem było zagarnięcie szkockiej korony dla siebie.

Trzecie małżeństwo

W 1556 roku po ciężkim porodzie na świcie pojawił się syn Marii, Jakub. Rok później w wyniku zamachu zmarł Lord Darnley, który chorował wówczas na ospę. O to morderstwo szybko oskarżono hrabiego Bothwella, służącego Marii. Oskarżono ją o to, że była kochanką hrabiego. Od Marii zażądano, aby poślubiła swojego sługę dla wyciszenia plotek. Gdy odmówiła, Bothwell pojmał ją, uwięził w zamku Dunbar i zmusił do małżeństwa, które zawarto 15 maja 1567 roku. Związek królowej z zabójcą poprzedniego męża był dla Szkotów wielkim szokiem. Wybuch bunt. Maria została pojmana i zmuszona do abdykacji na rzecz syna, w imieniu którego rządził jej brat. Sama królowa była więziona na wyspie na jeziorze Loch Leven.

Maria podjęła próbę ucieczki i postanowiła się ukryć u swojej kuzynki w Anglii. Szybko stała się główną postacią gry politycznej, w której chodziło o obalenie rządów Elżbiety I. Jej polityczni przeciwnicy postanowili do swoich spisków włączyć Marię Stuart. Królowa Anglii szybko zorientowała się w całej sytuacji, uwięziła Marię i jej towarzyszy. Szkotka w niewoli spędziła 19 lat. Pieczę nad nią sprawował hrabia Shrewsbury, który często zabierał ze sobą swojego pazia, ziemianina Anthony'ego Babingtona

Śmierć

Stary Babington zakochał się w Marii i snuł plany o jej uwolnieniu i obaleniu Elżbiety. Podstępem udało się uzyskać nazwiska wszystkich spiskowców. Skazano ich na śmierć za spisek przeciwko królowej. Przed sądem stanęła i Maria. 8 lutego 1587 roku, po podpisaniu wyroku przez Elżbietę, Maria została ścięta w głównej sali zamku Fotheringhay. Jej głowa spadła dopiero za drugim uderzeniem katowskiego topora. Miała 44 lata.

Po śmierci Elżbiety na tron Anglii wstąpił syn Marii Stuart, król Szkocji Jakub VI i panował jako Jakub I Stuart.

 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23