Pierwsze kolonie angielskie - początki brytyjskiego imperium kolonialnego

Po wielkich odkryciach geograficznych i założeniu kolonii europejskich w drugiej połowie XVI wieku, świat został podzielony na dwie głównie strefy ekspansji – portugalskiej oraz hiszpańskiej. Układ ten jednak w żadnym stopniu nie oddawał sytuacji w ówczesnej Europie. Na starym kontynencie bowiem nowe agresywne kolonializmy – angielski oraz francuski, dążyły do konfliktu z potęgami iberyjskimi. Szczególną rolę odgrywali tutaj Anglicy, którzy nieustanie naruszali prawa zastrzeżone dla Hiszpanii oraz Portugali na nowo odkrytych i zajętych przez te państwa obszarach.

Strona angielska zaczęła również z czasem atakować hiszpańskie okręty. W tej sytuacji otwarty konflikt militarny wydawał się nieunikniony. Ostatecznie zwycięsko z sytuacji wyszła Anglia, znajdując się wówczas pod panowaniem Elżbiety I z dynastii Tudorów. Po pokonaniu hiszpańskiej Wielkiej Armady w połowie roku 1588 – Anglia przełamała hiszpański monopol na morzach.

W kwestii kolonizacji obu Ameryk, momentem zwrotnym w dziejach dalszych podbojów stało się pojawienie się osadników z Anglii na terenach Ameryki Północnej. Wyprawa zorganizowana przez królową Elżbietę I dotarła do wybrzeży dzisiejszej Wirginii w roku 1584. Ekspedycja ta była złożona z 600 osób. Pierwsza jednak próba założenia kolonii nie powiodła się. Dopiero kilka lat później stronie angielskiej udało się utworzyć tam osadę – Jamestown. Po tym wydarzeniu rozpoczęli zasiedlanie pasa lądu między wybrzeżem Atlantyku a górami Appalachami.

Cześć kolonii należących do Hiszpanii w Ameryce, została w drugiej połowie XVII w. opanowana przez Anglików oraz Francuzów. Konflikt został rozstrzygnięty na korzyść tych dwóch ostatnich w skutek wojny o sukcesje hiszpańską z lat 1700 – 1714. Wówczas to angielska Kompania zyskała na 30 lat prawo do sprzedaży niewolników do koloni hiszpańskich na obu kontynentach Amerykańskich. Dodatkowo strona angielska zawarła również traktat z Portugalią, dzięki któremu przechwyciła handel z Brazylią.

Założona przez Anglie w Ameryce Północnej w roku 1732 trzynasta kolonia – Georgia, stała się bastionem oporu w walce przeciwko posiadłościom hiszpańskim na Florydzie. Poza tym stroną w całym sporze stała się również Francja. Ta ostatnia rywalizował bowiem z Anglikami w rejonie Wielkich Jezior oraz rzeki Ohio. Konflikt ten między Anglią a Francją na obszarze Kanady, doprowadził ostatecznie do wybuchu wojny siedmioletniej w Europie z lat 1765 – 1763.

Natomiast w Indiach, do których jako pierwsi dotarli Portugalczycy – zostali wyparci przez Anglię oraz Francje. Już w XVII w. forty oraz faktorie tych dwóch ostatnich państw, zaczęły się przekształcać w duże miasta. W skutek wcześniej wspomnianej wojny siedmioletniej, to strona angielska stała się ostatecznie dominującą. Ich podstawowym narzędziem politycznym stała się istniejąca od roku 1600 – Kompania Wschodnioindyjska.

Polecamy również:

  • Maria Stuart – biografia, mężowie

    Trzykrotnie wychodziła za mąż, ale żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Poniosła porażkę także w życiu politycznym. 8 grudnia 1542 roku przyszła na świat Maria Stuart, królowa Szkotów skazana na śmierć przez swoją kuzynkę, monarchinię angielską - Elżbietę I. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58