Henryk VIII – Pochodzenie
W epoce średniowiecza w Anglii kwestie sukcesji tronu nie opierały się tylko na dziedziczności. Inną metodę zastosował w toku wojny dwóch róż w Anglii – Henryk VII, który za sprawą podboju zdobył tron. Był on pierwszym królem z dynastii Tudorów, a swoją władzę ugruntował m. in. ślubem z pochodzą z opozycyjnej frakcji – Elżbietą York. Z tego związku 28 czerwca w roku 1491 w Greenwich, urodził się późniejszy król Anglii – Henryk VIII.
Najstarszy brat Henryka – Artur Tudor, który miał zostać następcą tronu, poślubił Katarzynę Aragońską. Jednak niedługo po tych wydarzeniach Artur zmarł, co w efekcie spowodowało, iż to Henryk został prawowitym następcą tronu.
W tej sytuacji jego ojciec oraz matka Katarzyny – Izabela, chcąc podtrzymać związek między Anglią a Hiszpanią, starli się o dyspensę od papieża. Powoływano się wówczas na fakt, iż małżeństwo Katarzyny i Artura nie zostało skonsumowane. W efekcie biskup Rzymu wydał odpowiednią bullę, a Katarzyna Aragońska w niewiele ponad rok później zaręczyła się z Henrykiem.
Henryk VIII – Lata panowania
Henryk objął tron w roku 1509. Wiele czynników wskazywało wówczas, że będzie on doskonałym władcą, podobnie jak jego ojciec – był młody, zdrowy fizycznie, dobrze wykształcony oraz przystojny. Młody władca podobno lubował się w polowaniach oraz turniejach. Ponadto komponował też pieśni oraz pisał wiersze i rozprawy. Ze względu na historie swojego ojca, Henryk uważał za swój podstawowy obowiązek dać państwu następcę tronu, w celu zapobiegnięcia kolejnej wojnie domowej o sukcesie w Anglii.
Jednak z pierwszego małżeństwa pomimo, iż doczekał się aż 6 dzieci – żadnego żyjącego męskiego potomka. Ze związku z Katarzyną Aragońską urodziła się natomiast pierwsza samodzielnie sprawująca władzę króla Anglii – Maria I „Krwawa” Tudor. Ta ostatnia panowała w latach 1553 – 1558 jako królowa Anglii, a w latach 1556 – 1558 jako królowa Hiszpanii.
Kolejno Henryk nawiązał romans z jedną z dwórek swojej żony – Anną Boleyn. W tej sytuacji król wystąpił o rozwód. Pomimo, iż prawdopodobnie papież nie miałby z tym faktem większych problemów, to ówczesne papiestwo było w dużej mierze zależne od cesarstwa. Natomiast na czele tego ostatniego stał wówczas – Karol V, spokrewniony z Katarzyną Aragońską.
Spór między papieżem a Henrykiem VIII ostatecznie doprowadził do zerwania króla Anglii z Kościołem rzymskim. Monarcha angielski ogłosił się wówczas najwyższym zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Doszło przy tym do zajęcia wszelkich majątków kościelnych. Zmiany wprowadzone przez Henryka doprowadziły do wybuchu powstania katolików w roku 1536 – tzw. Pielgrzymka Łaski. Rebelia została jednak ostatecznie krwawo stłumiona.
Na początku roku 1533 Henryk poślubił Annę Boleyn. Z tego związku urodziła się – Elżbieta I nazywana również Wielką, późniejsza królowa Anglii. Jednak pomimo wielkich trudów aby w ogóle mogło dojść do zawarcia małżeństwa – nie urodził się Henrykowie żyjący męski potomek. W efekcie nowa wybranka króla została oskarżona o cudzołóstwo i skazana na śmierć na stosie.
Ostatecznie jednak Henryk okazał się miłosierny i sprowadził specjalnie kata. Gorszy los spotkał jej domniemanych kochanków – w pierwszej kolejności na torturach wymuszono na nich przyznanie się do winy, a następnie powieszono, powleczono końmi a na koniec poćwiartowano.
Z kolejnego małżeństwa z Jane Seymour, Henryk w końcu doczekał się dziedzica tronu, późniejszego króla Anglii – Edwarda VI. Nowa żona króla zmarła niedługo po porodzie w skutek gorączki poporodowej. Miała ona być jedyną prawdziwą miłością Henryka – kazał się pochować obok niej.
Trzy kolejne małżeństwa króla były bezdzietne. Pierwszą z tych żon została Anna von Kleve. Nie spodobała się Henrykowi, po czym małżeństwo zostało unieważnione. Kolejna żona – Katarzyna Howard, podzieliła los Anny Boleyn – za cudzołóstwo została ścięta toporem, niedługo po rozwiązaniu małżeństwa. Ostatnią żona Henryka, która jako jedyna przeżyła króla Anglii, była Katarzyna Parr.
Henryk VIII w okresie swojego panowania opierał się na dwóch osobach. Pierwszą z nich był kardynał Thomas Wolsey, syn rzeźnika z małego miasta angielskiego. To właśnie on stał się jedną z najważniejszych osób w państwie w początkowym czasie rządów Henryka.
Jednak ostatecznie nie udało mu się doprowadzić do rozwiązania małżeństwa z Katarzyną Aragońską. Popadł po tym w niełaskę i zmarł ostatecznie w więzieniu. Jego miejsce zajął Thomas Cromwell, który podjął w imieniu króla próby opracowania doktryny nowego Kościoła w duchu protestanckim.