Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura starożytnego Rzymu - opracowanie, najważniejsze informacje - strona 3

był Heron z Aleksandrii – przedstawiciel klasycznej matematyki i mechaniki, jego badania były pierwowzorem maszyny parowej. W drugiej połowie III w. p.n.e. Diofantos pchnął rozwój matematyki. Był twórcą algebry. Kolejnym wybitnym przedstawicielem była Klaudiusz Ptolemeusz, który stworzył „System matematyczny”, inaczej „wielki system”. Równie ważna jest jego „Nauka geograficzna”, która była komentarzem sporządzonej przez niego mapy świata. Przygotowując mapę oraz tekst, opierał się na zasadach geografii matematycznej. Jego okrycie przyczyniło się bezpośrednio do powstania i rozwoju kartografii.

Filozofowie byli przede wszystkich teologami, sama filozofia coraz silniej akcentowała element religijny. Natura Bóstwa oraz stosunek do niej duszy ludzkiej były głównymi tematami ich refleksji.

Kultura Rzymska – Prawo rzymskie

Największym osiągnięciem intelektualnym Rzymian, było prawo rzymskie. Rzym, podobnie jak miasta Greckie, posiadał swoje „prawo obywatelskie”. Jednak wraz z ekspansją kulturalną, polityczną i ekonomiczną, pojawiły się w nim luki i wątpliwości, co spowodowało konieczność jego nowej interpretacji oraz uzupełnienia i poprawienia.

Pogarszająca się sytuacja społeczna, zmierzająca

Zobacz również

 • Życie codzienne w starożytnym Rzymie - warunki życia, wykonywane zawody

  Rzymianie na co dzień wstawali bardzo wcześnie, było to głównie spowodowane słabym oświetleniem w Rzymie, nawet wśród najbogatszych obywateli. Pierwszą czynnością rzymianina było ubranie togi. Czynność ta na ogół zabierała najwięcej czasu, ze względu na jej skomplikowaną budowę.

  Więcej
 • Gladiatorzy i igrzyska w starożytnym Rzymie

  Walki gladiatorów na śmierć i życie, kojarzą się przed wszystkim z igrzyskami odbywającymi się w Koloseum. Jednak zanim doszło w ogóle do zbudowania pierwszych teatrów śmierci, walki gladiatorów miały już swoje wcześniejsze tradycje.

  Więcej
 • Filozofowie i filozofia starożytnego Rzymu - charakterystyka, przedstawiciele

  W imperium rzymskich przez większość okresu jego trwania silnie zaznaczyły się wpływy szkól hellenistycznych, w tym głównie stoicyzmu oraz epikureizmu. Oprócz tego rozwiał się również eklektyzm, którego głównym przedstawicielem był mówca i polityk rzymski Cyceron. Jego pisma filozoficzne ...

  Więcej
 • Katon Starszy, Katon Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Swoją karierę w starożytnym Rzymie rozpoczął jako szeregowiec walczący podczas II wojny punickiej. Niedługo po tym został prawdopodobnie trybunem wojskowym. Już jako oficer wojskowy brał udział w zwycięskiej dla Rzymu bitwie nad rzeką Metaurus w roku 207 p.n.e. przeciwko bratu Hannibala – Hazdrubalowi.

  Więcej
 • Pliniusz Starszy, Pliniusz Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Gaius Pilinus Secundus zwany również starszym (Maior), urodzony w roku 23 n.e. w Comun Novum w Południowej Italii (dzisiejsze Como we Włoszech). Należał do średnio zamożnego stanu ekwitów, który w ówczesnym czasie związany był głównie z wojskiem. W czasach panowania Cesarza Wespazjan (69 – 79 n.e.)...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
ola
2019-12-21 20:14:17
ne lubie cb
Ostatnio komentowane
hi
AJMI • 2020-04-05 07:57:58
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01