Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kolonizacja na prawie niemieckim - na czym polegała, cechy, historia

Ostatnio komentowane
polecam ;)
Anonim • 2018-12-18 18:43:06
XDXDXDXDXDXDXD ale kłamstfa ja pierdzule XDXDXDDDDXDDDD
ssss • 2018-12-18 13:02:13
Mogę się mylić ale wydaje mnie się że było więcej osób ...?
Anonim • 2018-12-17 20:40:34
3 dodCI 1 to 4 hA ha ja to umiem noby
krawensznik • 2018-12-17 20:33:16
penissssss
adam noakowski • 2018-12-17 19:59:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zmiany w kwestii ekonomiki wiejskiej na Zachodzie, które spowodowały aktywny ruch kolonizacyjny na tych terenach, z czasem zaczęły również wywierać wpływ na wschodnich sąsiadów Niemiec. Władcy oraz możni z tamtejszych obszarów, poszukiwali bowiem nowych źródeł dochodów. Dodatkowo również ludność chłopska szukała dla siebie sposobu poprawy swojego bytu.

Dążyli oni do większego zagospodarowania terenów już uprawnych oraz do kolonizacji pustkowi bądź też obszarów wyniszczonych np. na skutek działań zbrojnych. W tym celu poszukiwali obcych osadników. W pierwszej fazie jednak napływała głównie ludność miejska, która pojawia się licznie w poszczególnych miastach na Węgrzech, w Czechach oraz w Polsce. Osoby te przybywały na tereny wschodnie z prowincji włoskich, niemieckich, a nawet francuskich.

Dopiero pod koniec XII w. zaczęli do krajów Europy Środkowo – Wschodniej napływać osadnicy rolni. W pierwszej kolejności objęła ona Węgry – Spisz oraz Siedmiogród, gdzie przybyła wielka liczba nowych osadników. Następnie w Czechach, gdzie rozpoczęła się kolonizacja terenów puszczańskiego pogranicza. Natomiast na ziemiach polskich objęła Śląsk oraz Pomorze.

Kolonizacja na prawie niemieckim wymagała

Polecamy również:

  • Przesunięcie granic Rzeszy na wschód (X-XIV w.)

    Okres panowania Dynastii Salickiej w latach 1024 – 1125 przyniósł kolejne umocnienie Cesarstwa. Władcy z tej dynastii ingerowali w sprawy państw słowiańskich, utrzymując jednocześnie silną pozycje we Włoszech. Więcej »

  • Kolonizacja Pomorza i Inflant przez Rzeszę

    Krucjaty prowadzone przez Henryka Lwa przeciwko Słowianom Połabskim, wzmocniły jednocześnie ekspansje niemiecką na Bałtyku. W połowie XII wieku bowiem zajęto Lubekę, która położona była u ujścia do morza – rzeki Traweny. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =