Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Feudalizacja Kościoła - na czym polegała, skutki

Ostatnio komentowane
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
albo jednak nie fajne
xdkulki • 2019-05-21 15:19:16
fajny
elo • 2019-05-21 14:01:24
twoja mama ucieka a ta strona to kupa
dafawfwagagwa • 2019-05-21 13:27:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W państwie Franków już w okresie rządów Karola Wielkiego ukształtowały się podstawy systemu feudalnego. Odnosiły się one do zależności między seniorem a wasalem. Drugi z nich składał uroczystą przysięgę wierności seniorowi i oddawał się w jego władanie. Anarchia jaka nastąpiła po śmierci Karola doprowadziła w IX w. do przyspieszenia oraz utrwalenia się tych zależności.

Układ między seniorem i wasalem polegał na nadaniu przez pierwszego z nich majątków ziemskich – lenna. W zamian za to wasal był zobowiązany do służby u seniora. Doprowadziło to ostatecznie do posiadania całkowitej zwierzchności nad danym terenem przez seniora.

Każdy z tych obszarów dążył do osiągnięcia suwerenności. Miało to wpływ nie tylko na kwestie polityczne i gospodarcze ale również kulturalno – religijne. Życie ludności ograniczało się od tej pory tylko do granic obszaru danego seniora. Przez co w dziedzinie religii wytworzył się nieznany do tej pory nigdzie kult świętych oraz nieprawdopodobnych relikwii.

Równolegle dochodziło również do sekularyzacji przedstawicieli kościoła. Władcy świeccy zainteresowali się gigantycznymi zebranymi majątkami, należącymi do wyższego duchowieństwa. W czasie niestabilnej sytuacji,

Polecamy również:

  • Senior i wasal - prawa i obowiązki

    Rozdrobnienie państwa stworzonego przez Karola Wielkiego nastąpiło w praktyce już w połowie IX w.. Państwo Franków zamieniło się wówczas w konglomerat ziem znajdujących się w posiadaniu feudałów. Każdy z tych obszarów zamienił się w praktycznie niezależne małe państwo, nad którym... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =