Stanisław Wyspiański - biografia, twórczość, obrazy - strona 4

patos z humorem i ironią.

Wyspiański walczył z mitem romantycznego bohatera, mesjanizmem polskim, „bogoojczyźnianym” patriotyzmem i współczesną biernością. W jego dramatach wyraźne jest wołanie o zjednoczenie wysiłków w czynie. Pojawia się też nuta profetyzmu, Wyspiański przyjmuje rolę wieszcza, ukazując przyszłe dzieje Polski. „Wesele” czy „Wyzwolenie” to dramaty „sumienia narodowego”. Artysta dokonuje tu rozrachunku z przeszłością i teraźniejszością. W „Wyzwoleniu” posłużył się chwytem teatru w teatrze, bohaterowi ukazują się maski, pewne typy postaw narodowych i społecznych. W ten sposób po raz kolejny zobrazował polskiego społeczeństwo.

Twórczość plastyczna Wyspiańskiego obejmuje witraże, dekoracyjne malarstwo ścienne, portrety i pejzaże (głównie widoki Krakowa). Artysta chętnie malował swoją rodzinę i znajomych. Jednym z ulubionych jego motywów było macierzyństwo. Stworzył też wiele pasteli przedstawiających dziecięce główki. Dzieci przedstawia Wyspiański najczęściej w naturalnych, nieupozowanych sytuacjach (np. w czasie snu).

Częstym motywem zdobniczym w jego pracach są rośliny o falistych, secesyjnych łodygach. Podobnie jak w dziełach literackich – dominuje tu nastrój melancholii

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
nice
ameqa • 2020-12-03 21:04:28
6
olinow • 2020-12-03 16:38:49
Komentarz
Największy_speedrunner_w_Polsce • 2020-12-03 16:18:00
Mam nadzieję, że w UE docenią wirusy- bakteriofagi, bo to często jedyny sposób na wyl...
Goska • 2020-12-03 16:52:56