Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Analiza obrazu – wzór – Krzyk Munch

Analiza obrazu - przykład, wzór – Krzyk Munch„Krzyk” Edvarda Muncha powstał w 1893 r. techniką łączoną z wykorzystaniem oleju, tempery i pasteli na kartonie. Ma wymiary 91 cm × 73,5 cm. Należy do nurtu malarstwa ekspresjonistycznego. Obecnie znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo. Inspirację malarza do stworzenia obrazu historyczy sztuki upatrują w erupcji wulkanu Krakatau.

Na pierwszym planie przedstawiona została karykaturalna postać mężczyzny. Stoi na moście odwrócony twarzą do patrzącego. Jego głowa jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty szczupłego ciała. Ujmuje ją w dłoniach. Oczy i nos zostały jedynie lekko zarysowane. Wyraźnie widoczne są jedynie szeroko otwarte usta. Na drugim planie utrwalone zostały dwie postacie.

Poręcz barierki dzieli przestrzeń na dwie części. Dominującą jest ta przedstawiająca niebo i wodę, czyli tło obrazu. Pozioma linia na niebie oddziela z kolei dwie strefy kolorystyczne – czerwienie, żółcie i pomarańcze nieba od szarości mostu i przedstawionych postaci oraz ciemnoniebieskiej wody.

Sposób prowadzenia pędzla sprawia, że scena wydaje się poruszać, falować.

Zobacz również

  • Analiza wiersza - Pokolenie Baczyński

    Wiersz o charakterze refleksyjno-opisowym ma budowę dychotomiczną. Pięć pierwszych strof jest przykładem liryki pośredniej. To opis zmian zachodzących w przyrodzie. Piękno natury i obfitość jej darów przedstawiono przy pomocy epitetów: brzuch ciężki, wielka misa, krople miodu, ogromne nieba. Plastyczność obrazu uzys...

    Więcej
  • Analiza porównawcza - Cyprian Kamil Norwid Nerwy i Józef Czechowicz Pod dworcem głównym w warszawie

    Wiersz Cypriana Kamila Norwida pt. „Nerwy” jest przykładem liryki bezpośredniej. Podmiot liryczny ujawnia się w formach użytych czasowników (byłem, oglądałem, uniosłem) oraz zaimków (mi). Przedstawia dwie przestrzenie – świat ludzi ubogich i zamożnych, do którego sam należy. Choć obcowanie z ludzk...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 4 =
Nauczyciel
2019-12-04 15:35:14
Spoko
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28