Młodopolskie kawiarnie - ośrodki życia literacko-artystycznego - Zielony Balonik - strona 2

Panowała swoboda obyczajowa jako bunt wobec mieszczańskiemu zakłamaniu i obłudzie moralnej. Kawiarnie i kabarety stanowiły główną scenę tych manifestacji – w atmosferze pełnej dymu cygar toczyły się dyskusje, które kształtowały oblicze epoki. Chętnie sięgano po różnego rodzaju używki, otwierające drogę do innej, lepszej rzeczywistości. Każde duże miasto, w którym skupiało się życie kulturalne (Paryż, Berlin, Monachium, Rzym), miało własną bohemę i własne kawiarnie, które przechodziły do legendy.

W Polsce życie artystyczne skupiało się w Krakowie („lewobrzeżnym Paryżu” – według słów Boya-Żeleńskiego), we Lwowie, a później też w Zakopanem. Warszawa po klęsce powstania styczniowego była w trudnej sytuacji politycznej, co nie sprzyjało rozwojowi polskiej sztuki.

W Krakowie bohema artystyczna spotykała się w kawiarniach „Zielony Balonik” i „Paon”, a także w mniej eleganckich i bardziej żywiołowych knajpach: „Rosenstocku”, u Schmidta czy „U Sauera” (róg Sławkowskiej i Szczepańskiej) oraz w „Dworcu kolejowym”.

Kawiarnie cieszyły się dużym powodzeniem, Boy-Żeleński nazwał je kuźniami intelektu. Prowadzono w nich uczone dysputy, a nawet rozmowy dyplomatyczne. Tu czytało się i komentowało

Polecamy również:

 • Artur Górski Młoda Polska - opracowanie

  „Młoda Polska” to cykl artykułów Artura Górskiego, publikowanych w krakowskim „Życiu” w 1898 roku. Cykl ów był jednym z najwcześniejszych wystąpień programowych nowej epoki, która od niego właśnie wzięła swoją nazwę. Więcej »

 • Programy literackie Młodej Polski

  W 1898 roku ukazał się na łamach „Słowa Polskiego” artykuł Tadeusza Konczyńskiego na temat Gabriela d'Annuzio. Praca miała charakter informacyjny i dość niespodziewanie stała się zarzewiem zapowiadającego się już od pewnego czasu konfliktu między starymi i młodymi. Odpowiedź Stanisława Szczepanowskiego... Więcej »

 • Czasopisma Młodej Polski

  Wraz z coraz większą popularnością i dostępnością prasy rosła jej rola w życiu kulturalnym. Przełom pozytywistyczny dokonał się właśnie na łamach gazet. Dziennikarze i publicyści stali się pełnoprawnymi członkami artystycznej elity. Na rynku pojawiają się pierwsze pisma w całości poświęcone sztuce. Więcej »

 • Krytyka literacka i teatralna Młodej Polski

  W krytyce literackiej prądy młodopolskie pojawiły się nieco później niż w sztuce i w dużej mierze przeszły bez echa, m.in. ze względu na dużą ilość tego rodzaju publikacji. Jak zwraca uwagę Maria Podraza-Kwiatkowska, poziom krytyki literackiej był w tej epoce wysoki. Tworzyli ją zarówno dziennikarze,... Więcej »

 • Bohema (cyganeria artystyczna) - definicja, przedstawiciele, charakterystyka

  Cyganeria (bohema) oznacza środowisko artystyczne i towarzyskie życie przedstawicieli świata sztuki. Słowo wywodzi się z języka francuskiego – „la boheme” to dosłownie mieszkaniec Czech, chodzi jednak o określenie Cyganów, czyli ludzi wolnych, nieposiadających stałego miejsca zamieszkania,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
tak
\bartuniko • 2021-10-27 16:05:35
ok
proboszcz oskor • 2021-10-27 12:57:22
git
Głupi jasio • 2021-10-26 23:37:32
a jeśli liczba protonów=60 a liczba neutronów=100 to będzie nad??
xd • 2021-10-26 17:52:41
super tekst
mojnickt • 2021-10-26 17:35:48