Literatura renesansu w Europie - cechy, nurty, twórcy - strona 4

okazała się działalność pisarska Williama Szekspira. Za jego sprawą powstał nowy typ tragedii, skupiony na wewnętrznych przeżyciach bohatera, który sam stanowi o swoim losie.

Wśród twórców epickich ważne miejsce zajmuje francuski pisarz – Francois Rabelais. „Gargantua i Pantagruel” to obszerna powieść stanowiąca swego rodzaju pomost między kulturą średniowiecza i nową epoką. Dzieło wyrasta ze średniowiecznej tradycji karnawałowej, a jednocześnie jest to wielka pochwała człowieka i jego życia doczesnego.

Odrodzenie dotyczyło także eposu. Powstały dzieła takie jak: „Orland szalony” L. Ariosta i „Jerozolima wyzwolona” T. Tassa.

Do nurtu „uczonego” zalicza się wybitny autor cyklu esejów, Michel de Montaigne. Jego „Próby” to rodzaj duchowego dziennika, zawierającego przemyślenia na najbardziej istotne tematy, takie jak: sens życia, istota szczęścia, etyka. Autor nie stara się stworzyć spójnego systemu filozoficznego, a jedynie dzieli się swoimi refleksjami i sugeruje, by: „(...) poznać siebie, nauczyć się dobrze żyć i dobrze umrzeć”.

Polecamy również:

 • Michel de Montaigne – biografia, twórczość

  Francuski pisarz i filozof urodzony 28 lutego 1533 roku. Był nie tylko myślicielem, ale brał również udział w życiu politycznym i społecznym – w latach 1557-1570 był radcą parlamentu w Bordeaux, a w latach 80. sprawował tam urząd burmistrza Więcej »

 • François Rabelais – biografia, książki

  Był francuskim pisarzem zajmującym się satyrą, ale również lekarzem i duchownym. Był wszechstronnie uzdolnionym i wykształconym humanistą. W historii zasłynął jako autor jednej publikacji: Gargantua i Pantarguel. Więcej »

 • Światopogląd i filozofia renesansu - przedstawiciele i charakterystyka

  Renesansowy światopogląd kształtował się pod wpływem antycznych idei. Fascynacja starożytną filozofią, sztuką, literaturą zmieniała oblicze Europy. Jako sprzeciw wobec średniowiecznego uniwersalizmu wyrasta renesansowy indywidualizm. Katolicka i łacińskojęzyczna Europa zaczyna się wewnętrznie różnicować.... Więcej »

 • Reformacja - najważniejsze informacje

  Za oficjalny początek reformacji przyjmuje się wystąpienie Marcina Lutra, w którym przedstawił 95 tez przeciwko nadużyciom w Kościele katolickim. Jednak chęci i dążenia do odnowienia chrześcijaństwa pojawiały się już wcześniej. Podobne cele stawiał sobie Jan Hus w XV wieku. Więcej »

 • Kultura renesansu - charakterystyka (rozwój szkolnictwa w renesansie, języki narodowe)

  Kultura renesansu kształtowała się pod wpływem antycznych wzorców. Rzesze humanistów studiowały starożytne teksty: Cycerona, Wergiliusza, Arystotelesa, Platona. Filozofia i literatura formowały nowy światopogląd. Sztuka antyczna stała dla człowieka renesansu nauczycielką piękna. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 2 =
Victoria
2017-04-04 17:21:54
a ja wszystko rozumiem ten tekst jest tak zrozumiały że nic nikt nie zrozumie ! takie ledwo 2/10
Ostatnio komentowane
jd
tak • 2021-09-26 18:53:47
5+1
jek • 2021-09-26 16:27:01
9+10=21
A • 2021-09-26 14:54:26
hh
ja • 2021-09-26 14:53:03
aha
sram • 2021-09-26 14:47:23