Hamlet jako dramat szekspirowski

Złamanie zasady trzech jedności

Większość wydarzeń ma miejsce na zamku w Elsynorze, ale niektóre sceny rozgrywają się np. na cmentarzu czy polach przed zamkiem. Akcja obejmuje co najmniej kilka miesięcy. Brak natomiast szczególnie wyraźnych odstępstw od głównego wątku dramatu.

Złamanie zasady Decorum

Ta zasada również nie została zachowana – w utworze pojawiają się postacie niskiego pochodzenia, jak grabarze czy wartownicy, które też otrzymują kwestie do wypowiedzenia. Ponadto w tragedii obecne są elementy komizmu. Komiczny bywa Poloniusz czy Ozyryk. Śmiech wzbudzają także niektóre sceny z udziałem samego Hamleta:

(…) Bo wierz, mój miły Damonie,/ Jowisza postać wzniosła/ Siedziała tu na tronie,/ A dzisiaj mamy... pajuka.; Horacy: Mogliście byli zrymować (…).

Wbrew zasadzie stosowności na scenie pojawiają się akty przemocy. W ostatniej scenie na oczach widzów umierają Gertruda, Hamlet, Laetres i Klaudiusz. Trzy z tych osób zostają ugodzone szpadą, a więc krwawią, co niewątpliwie daje zamierzony drastyczny efekt.

Złamanie zasady mimesis - elementy fantastyczne w dramacie

Kolejna antyczna zasada, która została złamana. Szekspir wprowadza do utworu fantastyczne postaci – Duch ojca odgrywa istotną

Polecamy również:

 • Hamlet - plan wydarzeń

  1. Pojawienie się ducha zmarłego króla 2. Przybycie Hamleta do Elsynoru 3. Rozmowa Hamleta z duchem ojca i wyjawienie prawdy o jego śmierci 4. Przybycie do zamku Rozenranca i Gildernsterna Więcej »

 • Hamlet - bohaterowie
 • Hamlet - interpretacja

  „Hamlet” jest dramatem uważanym za najwybitniejszy w dorobku Williama Szekspira. Autor porusza tu wiele problemów, między innymi natury moralnej. Przewodni wątek dramatu to historia bratobójczej zbrodni. Duński królewicz stara się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci ojca.... Więcej »

 • Hamlet - najważniesze motywy w dramacie

  W dramacie Szekspira ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”. Do zamku przybywa trupa aktorska. Ma za zadanie przywrócić równowagę emocjonalną Hamletowi, jednak królewicz wykorzystuje aktorów do własnych celów. Umiejętnie wplata w oryginalną treść przedstawienia scenę... Więcej »

 • Hamlet jako dramat o zemście, zbrodni i władzy

  Zbrodnia, władza i zemsta – główne motywy Szekspirowskiej tragedii – przenikają się wzajemnie. Klaudiusz pragnie dla siebie władzy, dlatego dopuszcza się zbrodni – morduje własnego brata. Hamlet jest zobowiązany dokonać zemsty za śmierć ojca i choć czyn ten nie jest postrzegany jako... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
ygtfytyf
• 2022-01-25 16:22:19
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13