Hamlet jako dramat szekspirowski

Złamanie zasady trzech jedności

Większość wydarzeń ma miejsce na zamku w Elsynorze, ale niektóre sceny rozgrywają się np. na cmentarzu czy polach przed zamkiem. Akcja obejmuje co najmniej kilka miesięcy. Brak natomiast szczególnie wyraźnych odstępstw od głównego wątku dramatu.

Złamanie zasady Decorum

Ta zasada również nie została zachowana – w utworze pojawiają się postacie niskiego pochodzenia, jak grabarze czy wartownicy, które też otrzymują kwestie do wypowiedzenia. Ponadto w tragedii obecne są elementy komizmu. Komiczny bywa Poloniusz czy Ozyryk. Śmiech wzbudzają także niektóre sceny z udziałem samego Hamleta:

(…) Bo wierz, mój miły Damonie,/ Jowisza postać wzniosła/ Siedziała tu na tronie,/ A dzisiaj mamy... pajuka.; Horacy: Mogliście byli zrymować (…).

Wbrew zasadzie stosowności na scenie pojawiają się akty przemocy. W ostatniej scenie na oczach widzów umierają Gertruda, Hamlet, Laetres i Klaudiusz. Trzy z tych osób zostają ugodzone szpadą, a więc krwawią, co niewątpliwie daje zamierzony drastyczny efekt.

Złamanie zasady mimesis - elementy fantastyczne w dramacie

Kolejna antyczna zasada, która została złamana. Szekspir wprowadza do utworu fantastyczne postaci – Duch ojca odgrywa istotną rolę, jest pełnoprawnym bohaterem tragedii.

Sceny zbiorowe

Szekspir nie ogranicza liczby aktorów do trzech, na scenie może przebywać jednocześnie nawet kilkadziesiąt postaci. W „Hamlecie” można wskazać sześć scen zbiorowych, których akcja toczy się na dworze. Najliczniejsza pod względem aktorów jest scena teatralnej inscenizacji, czyli teatr w teatrze.

Konstrukcja „Hamleta”

Dramat składa się z pięciu aktów podzielonych na sceny. Nie ma w „Hamlecie” chóru, prologu ani epilogu. Rolę chóru w pewnym stopniu przejmują rozbudowane monologi bohaterów, które opóźniają akcję i wprowadzają element refleksji nad toczącymi się wydarzeniami.

Tematyka „Hamleta”

Szekspir chętnie sięgał po historie i legendy średniowieczne; tutaj również osadził akcję w tej epoce.

Hamlet jako bohater dynamiczny - pogłębiona psychologia postaci

Hamlet jest bohaterem dynamicznym – widz jest świadkiem jego rozterek, dojrzewania do decyzji i czynu. Szekspir doskonale odmalował jego naturę. W dialogach Hamlet jest oficjalny, prezentuje się tak, jak chce, by go widziano, w monologach zaś odsłania swoją duszę.

Tragizm

Hamlet, choć jest postacią tragiczną, nie jest naznaczony przez Fatum. Ma wpływ na swoje życie, choć los stawia go w trudnej sytuacji. Mimo wszystko, bohater miał szansę dokonać zemsty i zachować życie swoje i bliskich.

Moralne przesłanie tragedii Szekspira

Tragedie Szekspira niosą ze sobą moralną naukę, choć autor nie wypowiada jej wprost, samo przesłanie jest również niejednoznaczne. „Hamlet” mówi z jednej strony o władzy, z drugiej – o zemście. Klaudiusz zamordował brata, by objąć po nim tron. Hamlet zmuszony jest pomścić śmierć ojca, jednak zemsta dosięga nie tylko zbrodniarza, ale pochłania wiele niewinnych ofiar, w tym samego Hamleta.

Polecamy również:

 • Hamlet - plan wydarzeń

  1. Pojawienie się ducha zmarłego króla 2. Przybycie Hamleta do Elsynoru 3. Rozmowa Hamleta z duchem ojca i wyjawienie prawdy o jego śmierci 4. Przybycie do zamku Rozenranca i Gildernsterna Więcej »

 • Hamlet - bohaterowie
 • Hamlet - interpretacja

  „Hamlet” jest dramatem uważanym za najwybitniejszy w dorobku Williama Szekspira. Autor porusza tu wiele problemów, między innymi natury moralnej. Przewodni wątek dramatu to historia bratobójczej zbrodni. Duński królewicz stara się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci ojca.... Więcej »

 • Hamlet - najważniesze motywy w dramacie

  W dramacie Szekspira ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”. Do zamku przybywa trupa aktorska. Ma za zadanie przywrócić równowagę emocjonalną Hamletowi, jednak królewicz wykorzystuje aktorów do własnych celów. Umiejętnie wplata w oryginalną treść przedstawienia scenę... Więcej »

 • Hamlet jako dramat o zemście, zbrodni i władzy

  Zbrodnia, władza i zemsta – główne motywy Szekspirowskiej tragedii – przenikają się wzajemnie. Klaudiusz pragnie dla siebie władzy, dlatego dopuszcza się zbrodni – morduje własnego brata. Hamlet jest zobowiązany dokonać zemsty za śmierć ojca i choć czyn ten nie jest postrzegany jako... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23