Hamlet - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

Dramat Szekspira powstał najprawdopodobniej ok. 1601 r., choć dokładna data nie jest znana. Wiadomo natomiast, że jego premiera miała miejsce w roku 1601 w teatrze The Globe.

„Hamleta” wydano po raz pierwszy w 1603 roku. Wydanie to było skróconą, opublikowaną bez wiedzy autora wersją tragedii, dlatego znane jest pod nazwą „Złe Quarto”. Rok później wydano oficjalne „Dobre Quarto”. W 1623 roku, już po śmierci pisarza, przygotowane zostało przez przyjaciół Szekspira zbiorowe wydanie jego dzieł o nazwie „Pierwsze Folio” („First Folio”) – zawiera ono najbardziej wiarygodny, już bezbłędny tekst „Hamleta”.

Tworząc „Hamleta” Szekspir sięgał do średniowiecznych historii skandynawskich, źródłem jego inspiracji był też „Ur-Hamlet” („Pre-Hamlet”) – dzieło z 1588 r. autorstwa Thomasa Kyda, również bazujące na XI-wiecznej mitologii skandynawskiej.

Czas i miejsce akcji „Hamleta”

Główna akcja dramatu toczy się w Danii, na zamku Elsynor. Szekspir przenosi ją jednak także w inne miejsca, m.in. na statek, którym Hamlet płynie do Anglii czy na zamkowy cmentarz.

Czas rozgrywanych zdarzeń nie został w utworze jasno określony, ponieważ Szekspir chciał uczynić swoją historię uniwersalną.

Badacze jego twórczości datują akcję „Hamleta” na początek XI wieku; świadczyć ma o tym wzmianka o daninie płaconej Danii przez Anglię. Z drugiej strony, w tekście odnajdujemy wiele XVI-wiecznych realiów, dlatego nie brakuje zwolenników tezy mówiącej o tym, iż akcja „Hamleta” rozgrywa się w XVI wieku, a więc za czasów Szekspira.

Polecamy również:

  • Hamlet - plan wydarzeń

    1. Pojawienie się ducha zmarłego króla 2. Przybycie Hamleta do Elsynoru 3. Rozmowa Hamleta z duchem ojca i wyjawienie prawdy o jego śmierci 4. Przybycie do zamku Rozenranca i Gildernsterna Więcej »

  • Hamlet - bohaterowie
  • Hamlet - interpretacja

    „Hamlet” jest dramatem uważanym za najwybitniejszy w dorobku Williama Szekspira. Autor porusza tu wiele problemów, między innymi natury moralnej. Przewodni wątek dramatu to historia bratobójczej zbrodni. Duński królewicz stara się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci ojca.... Więcej »

  • Hamlet - najważniesze motywy w dramacie

    W dramacie Szekspira ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”. Do zamku przybywa trupa aktorska. Ma za zadanie przywrócić równowagę emocjonalną Hamletowi, jednak królewicz wykorzystuje aktorów do własnych celów. Umiejętnie wplata w oryginalną treść przedstawienia scenę... Więcej »

  • Hamlet jako dramat szekspirowski

    Złamanie zasady trzech jedności - większość wydarzeń ma miejsce na zamku w Elsynorze, ale niektóre sceny rozgrywają się np. na cmentarzu czy polach przed zamkiem. Akcja obejmuje co najmniej kilka miesięcy. Brak natomiast szczególnie wyraźnych odstępstw od głównego wątku dramatu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26