Hamlet - charakterystyka bohaterów

Charakterystyka Klaudiusza

Stryj Hamleta, drugi mąż Gertrudy i zabójca własnego brata. Zbrodnia nowego króla Danii jest tak wielka, że duch zamordowanego ukazuje się własnemu synowi i nakazuje zemstę.

Klaudiusz to postać bezwzględna i zdeterminowana w działaniu. Po zabójstwie brata i ślubie z jego żoną osiągnął swój cel – uzyskał władzę i miłość kobiety, którą pożądał. Pozostaje mu jedynie ukrywanie zbrodni i zacieranie wszelkich śladów.

Podejrzenia królewicza Hamleta budzą niepokój stryja. Klaudiusz, przekonany o tym, że krewniak zna prawdę o zbrodni, bez skrupułów postanawia się go pozbyć (wyprawa do Anglii). Ostatecznie dosięga go jednak sprawiedliwość. Zbrodniarz ginie z ręki Hamleta.

Charakterystyka Gertrudy

Matka Hamleta, żona Hamleta (ojca), a później jego brata Klaudiusza. Bohaterka szczególnie potępiona przez własnego syna za pospieszne zakończenie żałoby i małżeństwo z bliskim krewnym. Duch zmarłego zakazuje synowi mścić się na matce. Jednocześnie sugeruje, że kobieta może mieć na sumieniu jakąś zbrodnię, być może współudział w zabójstwie męża. Sama Gertruda nie odczuwa większych wyrzutów sumienia. Umiera po wypiciu zatrutego wina przygotowanego dla Hamleta.

Charakterystyka Ofelii

Córka Poloniusza, siostra Laertesa, postać tragiczna. Wiemy, że łączyło ją głębokie uczucie z Hamletem. Być może królewicz obiecywał dziewczynie małżeństwo. Ofelia to bohaterka niezwykle wrażliwa, delikatna psychicznie i jednocześnie znajdująca się po dużym wpływem ojca, Poloniusza.

Dziewczyna kocha Hamleta i wie o jego wzajemności, tym większe zaskoczenie, gdy królewicz brutalnie zrywa znajomość. Zszokowana Ofelia nie potrafi ukryć upokorzenia. Popada w szaleństwo i tonie w rzece; być może jest to śmierć samobójcza.

Charakterystyka Poloniusza

Ojciec Ofelii i Laertesa, królewski szambelan. Bohater dbający o dobrą opinię odziny. Przestrzega syna wybierającego się do Francji przed złym towarzystwem. Ofelię chce z kolei chronić przed zalotami Hamleta.

Metody działania Poloniusza są zdecydowanie dwuznaczne. Bohater namawia córkę do spotkania z Hamletem tylko po to, by wraz z królem podsłuchać rozmowę młodych przekonać się, czy królewicz faktycznie jest dotknięty szaleństwem. Szpiegowanie kończy się dla Poloniusza tragicznie – królewicz wymierza mu cios, przekonany, że za kotarą ukrywa się Klaudiusz.

Charakterystyka Laertesa

Syn Poloniusza, brat Ofelii. Postać porywcza i gwałtowna. Jako brat spełnia rolę opiekuna Ofelii. Przekonuje dziewczynę, by odrzuciła zaloty Hamleta. Po śmierci ojca i siostry bohater daje sobie pełne prawo do zemsty na Hamlecie. Rozpacz doprowadza go do zawarcia ugody z Klaudiuszem. Młodzieniec zgadza się wyzwać królewicza na pojedynek i użyć w trakcie walki zatrutej szpady. Niestety, podstęp obraca się przeciwko niemu samemu. Przed śmiercią bohater godzi się z Hamletem. Potwierdza także informacje o zbrodniach Klaudiusza.

Charakterystyka Fortynbrasa

Królewicz norweski. W dramacie pojawia się na krótko, w finale utworu. Wiadomo, że dowodzi wojskami norweskimi kierującymi się w stronę ziem polskich; wojska Fortynbrasa mają odzyskać fragment utraconych ziem. Bohater pojawia się na zamku w Elsynorze po morderczym pojedynku pomiędzy Hamletem i Laertesem. Umierający Hamlet czyni królewicza swoim następcą.

Duch

Zjawa ojca Hamleta, króla Danii zamordowanego przez własnego brata (Klaudiusza). Duch ukazuje się nocą dwóm strażnikom. Ci informują królewicza o pojawieniu się zjawy. Duch zmarłego żąda, by syn pomścił jego śmierć, zakazuje jednocześnie zemsty na matce (Gertrudzie).

Polecamy również:

  • Charakterystyka Hamleta

    Hamlet, duński książę, był człowiekiem inteligentnym, wykształconym i wrażliwym. Widz poznaje go w momencie, gdy wraca do kraju na wieść o śmierci ojca i przejęciu władzy przez stryja. Utrata rodzica stanowiła dla Hamleta bolesny cios, kiedy zaś poznał jej szczegóły, był bliski obłędu. Zauważyła to m.in.... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
nn
2022-06-06 10:49:46
dziękuję
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43