Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hamlet - streszczenie

Ostatnio komentowane
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
aha ok nie o to mi chodziło w wyszukiwarce XDDD
kreatywna nazwa • 2019-11-12 14:39:41
ok
m • 2019-11-12 13:59:33
oczywiscie nie ma nic takiego jak szowinizm Klasowy, internacjonalny, szowinizm LGBT c...
spodlasa • 2019-11-12 13:50:21
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W duńskim zamku Elsynor przez dwie nocy ukazuje się duch zmarłego króla Hamleta. Kolejnej nocy, na prośbę strażników, do zamku przybywa wittenberski student – Horacy – i próbuje nawiązać dialog z duchem. Po nieudanej próbie wezwany zostaje syn starego króla, Hamlet. Książę przepełniony jest emocjami związanymi ze śmiercią ojca oraz powtórnym zamążpójściem matki, która poślubiła Klaudiusza, brata zmarłego króla.

W nocy duch przemawia do Hamleta. Ojciec wyznaje mu prawdę o swojej śmierci. Stał się ofiarą spisku brata. Kiedy spał, ten nalał mu trucizny do ucha, następnie poślubił Gertrudę i tym samym został królem Danii. Duch żąda, aby syn pomścił jego śmierć. Hamlet udaje przed mieszkańcami zamku obłąkanie. Symulowaną chorobą niepokoi się zakochana w nim Ofelia, córka Poloniusza. Król Klaudiusz nie wierzy, by źródłem obłędu miał być zawód miłosny. Ściąga dawnych przyjaciół Hamleta – Rozenkranca i Gildernsterna – aby śledzili jego poczynania, gdyż domyśla się, że książę poznał prawdę o jego czynie.

Na zamek zostaje sprowadzona trupa aktorska, która ma rozweselić Hamleta. Ten jednak wykorzystuje ją do swoich celów. Proponuje odegranie „Zabójstwa Gonzagi” z dopisanym przez siebie fragmentem.

Polecamy również:

 • Hamlet - plan wydarzeń

  1. Pojawienie się ducha zmarłego króla 2. Przybycie Hamleta do Elsynoru 3. Rozmowa Hamleta z duchem ojca i wyjawienie prawdy o jego śmierci 4. Przybycie do zamku Rozenranca i Gildernsterna Więcej »

 • Hamlet - bohaterowie
 • Hamlet - interpretacja

  „Hamlet” jest dramatem uważanym za najwybitniejszy w dorobku Williama Szekspira. Autor porusza tu wiele problemów, między innymi natury moralnej. Przewodni wątek dramatu to historia bratobójczej zbrodni. Duński królewicz stara się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci ojca.... Więcej »

 • Hamlet - najważniesze motywy w dramacie

  W dramacie Szekspira ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”. Do zamku przybywa trupa aktorska. Ma za zadanie przywrócić równowagę emocjonalną Hamletowi, jednak królewicz wykorzystuje aktorów do własnych celów. Umiejętnie wplata w oryginalną treść przedstawienia scenę... Więcej »

 • Hamlet jako dramat szekspirowski

  Złamanie zasady trzech jedności - większość wydarzeń ma miejsce na zamku w Elsynorze, ale niektóre sceny rozgrywają się np. na cmentarzu czy polach przed zamkiem. Akcja obejmuje co najmniej kilka miesięcy. Brak natomiast szczególnie wyraźnych odstępstw od głównego wątku dramatu. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =