Hamlet - streszczenie

W duńskim zamku Elsynor przez dwie nocy ukazuje się duch zmarłego króla Hamleta. Kolejnej nocy, na prośbę strażników, do zamku przybywa wittenberski student – Horacy – i próbuje nawiązać dialog z duchem. Po nieudanej próbie wezwany zostaje syn starego króla, Hamlet. Książę przepełniony jest emocjami związanymi ze śmiercią ojca oraz powtórnym zamążpójściem matki, która poślubiła Klaudiusza, brata zmarłego króla.

W nocy duch przemawia do Hamleta. Ojciec wyznaje mu prawdę o swojej śmierci. Stał się ofiarą spisku brata. Kiedy spał, ten nalał mu trucizny do ucha, następnie poślubił Gertrudę i tym samym został królem Danii. Duch żąda, aby syn pomścił jego śmierć. Hamlet udaje przed mieszkańcami zamku obłąkanie. Symulowaną chorobą niepokoi się zakochana w nim Ofelia, córka Poloniusza. Król Klaudiusz nie wierzy, by źródłem obłędu miał być zawód miłosny. Ściąga dawnych przyjaciół Hamleta – Rozenkranca i Gildernsterna – aby śledzili jego poczynania, gdyż domyśla się, że książę poznał prawdę o jego czynie.

Na zamek zostaje sprowadzona trupa aktorska, która ma rozweselić Hamleta. Ten jednak wykorzystuje ją do swoich celów. Proponuje odegranie „Zabójstwa Gonzagi” z dopisanym przez siebie fragmentem. Scena autorstwa Hamleta przedstawia zabójstwo króla przez wlanie mu trucizny do ucha. Podczas spektaklu Klaudiusz wybiega z sali. Świadomy zagrożenia ze strony księcia, decyduje się na kolejną intrygę – wysyła Hamleta do Anglii z depeszą do angielskiego króla. W treści listu Klaudiusz zrzuca odpowiedzialność za zabójstwo króla na Hamleta i prosi o jego zgładzenie. Wszystkiego mają dopilnować Rozenkranc i Gildenstern.

Zmierzając przed wyjazdem do komnaty matki, Hamlet widzi modlącego się Klaudiusza. Nachodzi go myśl o zabiciu bratobójcy, ale nie chce uczynić tego podczas modlitwy, gdyż Klaudiusz zostałby rozgrzeszony. Hamlet odbywa burzliwą rozmowę z matką. Słyszy szmery zza kotary i podejrzewając Klaudiusza o podsłuchiwanie, uderza w to miejsce szablą. Okazuje się, że zabił Poloniusza.

Książę ukrywa ciało kanclerza i wyrusza w podróż. Po drodze spotyka się z wyruszającym z wojskami do Polski Fortynbrasem. Tymczasem w Danii samobójstwo (przez utopienie się) popełnia załamana śmiercią ojca i wyjazdem ukochanego Ofelia. Jej brat, Laertes, na wieść o zaszłych tragediach przyjeżdża do zamku żądny zemsty. Wykorzystuje to Klaudiusz, który zyskuje w ten sposób sojusznika w walce przeciwko Hamletowi.

Jednak księciu udaje się uniknąć śmierci. Nieufny wobec Klaudiusza, otwiera list, a odkrywając podstęp, pisze własną jego wersję, skazując na śmierć towarzyszących mu Rozenkranca i Gildersterna. Po powrocie do kraju Hamlet udaje się na cmentarz. Tam słyszy rozmowę grabarzy na temat śmierci Ofelii i odnajduje czaszkę Yoricka – swojego opiekuna z dzieciństwa. Dochodzi do pierwszego starcia z Laertesem. Dzięki interwencji Horacego nikomu nic się nie staje, jednak Klaudiusz proponuje prawdziwy pojedynek. Aby być pewnym śmierci Hamleta, nasącza końcówkę szabli Laertesa trucizną, inną wsypał do jego kielicha.

W czasie walki przypadkowo dochodzi do zamiany broni. Przeciwnicy nawzajem ranią się śmiertelnie. Królowa wypija zatrute wino przeznaczone dla jej syna, a Hamlet tuż przed śmiercią przebija szpadą Klaudiusza.

Tragedia kończy się wkroczeniem Fortynbrasa, który zostanie nowym królem Danii.

Polecamy również:

 • Hamlet - plan wydarzeń

  1. Pojawienie się ducha zmarłego króla 2. Przybycie Hamleta do Elsynoru 3. Rozmowa Hamleta z duchem ojca i wyjawienie prawdy o jego śmierci 4. Przybycie do zamku Rozenranca i Gildernsterna Więcej »

 • Hamlet - bohaterowie
 • Hamlet - interpretacja

  „Hamlet” jest dramatem uważanym za najwybitniejszy w dorobku Williama Szekspira. Autor porusza tu wiele problemów, między innymi natury moralnej. Przewodni wątek dramatu to historia bratobójczej zbrodni. Duński królewicz stara się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci ojca.... Więcej »

 • Hamlet - najważniesze motywy w dramacie

  W dramacie Szekspira ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”. Do zamku przybywa trupa aktorska. Ma za zadanie przywrócić równowagę emocjonalną Hamletowi, jednak królewicz wykorzystuje aktorów do własnych celów. Umiejętnie wplata w oryginalną treść przedstawienia scenę... Więcej »

 • Hamlet jako dramat szekspirowski

  Złamanie zasady trzech jedności - większość wydarzeń ma miejsce na zamku w Elsynorze, ale niektóre sceny rozgrywają się np. na cmentarzu czy polach przed zamkiem. Akcja obejmuje co najmniej kilka miesięcy. Brak natomiast szczególnie wyraźnych odstępstw od głównego wątku dramatu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42