Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hamlet - interpretacja

Ostatnio komentowane
k00zak
dd • 2020-02-17 18:38:28
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Super tekst, pomógł mi w zadaniu polecam buziaczki :*
Kamilek • 2020-02-13 10:31:47
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Hamlet” jest dramatem uważanym za najwybitniejszy w dorobku Williama Szekspira. Autor porusza tu wiele problemów, między innymi natury moralnej.

Przewodni wątek dramatu to historia bratobójczej zbrodni. Duński królewicz stara się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci ojca. Bohaterowi ukazuje się duch zmarłego, prosząc go o zemstę na swoim mordercy. Hamlet, poruszony otrzymaną informacją, musi zmierzyć się z niezwykle trudną misją.

Królewicz nie jest jednak gotowy dokonać zemsty. Melancholik, introwertyk i myśliciel – nie potrafi poradzić sobie z narastającymi w nim wątpliwościami. Wyznanie ducha ojca burzy ustalony porządek świata, w którym Hamlet dotychczas egzystował. Od tego momentu bohater zaczyna dostrzegać ukryte motywacje swoich bliskich. Jednoznacznie potępia stryja, brzydzi się także zachowaniem matki. Podobnymi uczuciami darzy nawet ukochaną niegdyś Ofelię oraz dworskich urzędników.

Hamlet odkrywa stopniowo „prawdziwe” oblicze otaczających go ludzi. Nowe spostrzeżenia nasuwają niewesołe wnioski – królewicz uzmysławia sobie, że człowiek jest z natury jednoznacznie zły. Zdaniem Hamleta większość ludzi ulega słabościom i namiętnościom, podąża za pragnieniem władzy i uciechami

Polecamy również:

 • Hamlet - plan wydarzeń

  1. Pojawienie się ducha zmarłego króla 2. Przybycie Hamleta do Elsynoru 3. Rozmowa Hamleta z duchem ojca i wyjawienie prawdy o jego śmierci 4. Przybycie do zamku Rozenranca i Gildernsterna Więcej »

 • Hamlet - bohaterowie
 • Hamlet - najważniesze motywy w dramacie

  W dramacie Szekspira ma miejsce tzw. „teatr w teatrze”. Do zamku przybywa trupa aktorska. Ma za zadanie przywrócić równowagę emocjonalną Hamletowi, jednak królewicz wykorzystuje aktorów do własnych celów. Umiejętnie wplata w oryginalną treść przedstawienia scenę... Więcej »

 • Hamlet jako dramat szekspirowski

  Złamanie zasady trzech jedności - większość wydarzeń ma miejsce na zamku w Elsynorze, ale niektóre sceny rozgrywają się np. na cmentarzu czy polach przed zamkiem. Akcja obejmuje co najmniej kilka miesięcy. Brak natomiast szczególnie wyraźnych odstępstw od głównego wątku dramatu. Więcej »

 • Hamlet jako dramat o zemście, zbrodni i władzy

  Zbrodnia, władza i zemsta – główne motywy Szekspirowskiej tragedii – przenikają się wzajemnie. Klaudiusz pragnie dla siebie władzy, dlatego dopuszcza się zbrodni – morduje własnego brata. Hamlet jest zobowiązany dokonać zemsty za śmierć ojca i choć czyn ten nie jest postrzegany jako... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =