Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojciech Weiss Melancholik - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Melancholik” („Totenmesse”) Weissa to olej na płótnie o wymiarach 128x65,5 cm. Obraz powstał w 1898 roku, a więc we wczesnym okresie twórczym artysty. Obecnie dzieło znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wojciech Weiss Melancholik opis obrazu
Wojciech Weiss „Melancholik”/ zwoje-scrolls.com

 

„Melancholik” to portret młodego mężczyzny w czarnym garniturze, siedzącego z pochyloną głową i splecionymi rękami. Jak twierdzą badacze twórczości Weissa, obraz przedstawia Antoniego Procajłowicza, młodopolskiego malarza owładniętego spleenem. Mężczyzna zdaje się być przytłaczany przez nieduże, ciasne tło. Można odnieść wrażenie, że swoją osobą wypełnia niemal całą przestrzeń płótna, choć w rzeczywistości postać zajmuje tylko niewiele ponad połowę obrazu – optycznie powiększa ją rzucany na ścianę cień.

Kompozycja obrazu jest niesymetryczna, środek ciężkości został wyraźnie przesunięty na prawo, jakby ktoś źle wykadrował ujęcie.

Zgodnie z tytułem – na obrazie dominuje nastrój smutku i przygnębienia. Tytułowy melancholik ma nieobecny wyraz twarzy, jest pogrążony w odległych i gorzkich myślach. Ciemna sylwetka kontrastuje z jasnym tłem i elementami ubioru. Ukazana została na tle wzorzystej draperii i przyozdobiona żółtym kwiatem mniszka lekarskiego. Kwiat ów, ze względu na

Polecamy również:

 • Edvard Munch - biografia i obrazy

  Edvard Munch urodził się w 1863 roku w Loten w Norwegii jako drugie dziecko Christiana Muncha i Laury Bjolsen. Jego ojciec był lekarzem wojskowym, matka zmarła na gruźlicę, kiedy Edvard miał zaledwie pięć lat. Niedługo potem ,w 1877 roku zmarła jego starsza siostra, również na gruźlicę. Być może te... Więcej »

 • Jacek Malczewski - biografia i obrazy

  Jacek Malczewski urodził się w 1854 roku w Radomiu w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jego rodzicami byli Julian Malczewski, generalny sekretarz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w guberni radomskiej i Maria z domu Korwin. Z rodu Malczewskich wywodziła się też znana mistyczka Wanda Malczewska (ciotka Jacka),... Więcej »

 • Józef Mehoffer - biografia i obrazy

  Józef Mehoffer urodził się w roku 1869 w Ropczycach w rodzinie spolonizowanych Austriaków (zamieszkującej w Galicji od trzech pokoleń) jako trzeci syn Wilhelma i Aldony z Polikowskich. Ojciec Józefa pełnił funkcję radcy Sądu Krajowego, a później też pierwszego starosty powiatu... Więcej »

 • Henri de Toulouse-Lautrec - biografia i twórczość

  Henri de Toulouse-Lautrec urodził się w 1864 roku w Albi we Francji, w rodzinie o arystokratycznych korzeniach, wówczas już zubożałej i pozbawionej dawnej świetności. Jego rodzice, hrabia Alphonse i hrabina Adele, byli kuzynami. Henri był ich pierworodnym synem. Prawdopodobnie ze względu na zwyczaj... Więcej »

 • Architektura modernistyczna - charakterystyka

  Określenie „modernizm” w odniesieniu do architektury ma bardzo szeroki zakres i obejmuje kilkadziesiąt rożnych prądów (np. funkcjonalizm, radykalizm, sceptyczny humanizm, radykalny komunizm), które łączy zerwanie ze wszystkimi stylami historycznymi i odejście od stylizacji oraz nacisk na... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 4 =
Komentarze
Jezz • 2018-04-12 21:15:24
Mlecz jest symbolem o dwoistej naturze. Z jednej strony żywy i nasycony, z drugiej delikatny i nietrwały. Można go również odczytywać jako motyw wanitatywny, coś co przemija, jak wszystko na świecie. Jednak nawet w przemijaniu można upatrywać nadziei, jest to część naturalnego cyklu życia, w którym zarówno my, jak i mlecze umierając przeistaczamy się w inną formę materii dając pożywkę innym istnieniom. Ponad to, również w cieniu na ścianie upatruję motywu vanitas. Sam cień przypomina kształt czaszki, co przypomina nam o uwikłaniu naszego bohatera w nietrwałą materię.