Charakterystyka Hamleta

Hamlet, duński książę, był człowiekiem inteligentnym, wykształconym i wrażliwym. Widz poznaje go w momencie, gdy wraca do kraju na wieść o śmierci ojca i przejęciu władzy przez stryja. Utrata rodzica stanowiła dla Hamleta bolesny cios, kiedy zaś poznał jej szczegóły, był bliski obłędu. Zauważyła to m.in. jego matka:

(…) Dziko z twych oczu strzela wnętrzny płomień;/ I gładkie włosy twoje, jak żołnierze/ Zbudzeni ze snu alarmem, powstają/ I wyprężone stoją (…).

Podobne wrażenie odnosi Ofelia:

(…) wtem książę Hamlet,/ Z odkrytą głową, rozpięty, w obwisłych/ Brudnych pończochach, blady jak koszula,/ Chwiejący się na nogach, z tak okropnym/ Wyrazem twarzy, jakby się wydostał/ Z piekła i jego zgrozę chciał obwieścić,/ Stanął przede mną (…).

Dla Hamleta przerażające było nie samo spotkanie z Duchem ojca, ale prawda o jego śmierci. Podejrzliwy wobec stryja, teraz przekonał się, że to on jest winien śmierci króla.

Syn ma obowiązek pomścić śmierć ojca. Zadanie to okazuje się jednak ponad siły księcia. Hamlet nie ma wątpliwości co do winy stryja, a jednak wciąż szuka jej potwierdzenia, odwlekając tym samym moment zemsty. Natura Hamleta jest skłonna raczej do refleksji niż do czynu. Mimo nienawiści

Polecamy również:

  • Hamlet jako bohater tragiczny

    Od imienia głównego bohatera dramatu Szekspira pochodzi termin „hamletyzm” (jako postawa bohatera) oraz „bohater hamletyczny”. Charakterystyczne dla niego jest ciągłe zawieszenie, rozdarcie wewnętrzne dotyczące chęci działania i niemożności podjęcia się go. Bohater hamletyczny skłonny... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44