Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hamlet jako bohater tragiczny

Ostatnio komentowane
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Od imienia głównego bohatera dramatu Szekspira pochodzi termin „hamletyzm” (jako postawa bohatera) oraz „bohater hamletyczny”. Charakterystyczne dla niego jest ciągłe zawieszenie, rozdarcie wewnętrzne dotyczące chęci działania i niemożności podjęcia się go. Bohater hamletyczny skłonny jest nadmiernej refleksji w miejsce czynu, to postać wyobcowana, tragiczna zarówno ze względu na podjęte, jak i niepodjęte przez siebie decyzje.

Tragizm Hamleta, jak to u Szekspira bywa, nie jest niezależną od bohatera niszczącą go siłą. Wynika bowiem zarówno z okoliczności, na które nie ma on wpływu, jak i z jego własnej natury. To nie okrutne Fatum ściąga na niego nieuchronną klęskę, ale konieczność dokonania czynu, który go – w tym wypadku – odstręcza.

Hamlet był jedynym synem króla, po jego śmierci stał się naturalnym następcą. Ale przebiegły stryj zagarnął władzę dla siebie. Prawdziwa tragedia zaczyna się jednak w momencie, gdy Hamlet poznaje prawdę o śmierci swojego ojca. Król nie umarł od ukąszenia węża, został podstępnie zamordowany przez własnego brata. Hamlet dowiaduje się tego od Ducha króla, nie może mieć więc wątpliwości co do winy stryja. Nie ma też wątpliwości co do swojej powinności –

Polecamy również:

  • Hamlet - charakterystyka bohaterów

    Klaudiusz - stryj Hamleta, drugi mąż Gertrudy i zabójca własnego brata. Zbrodnia nowego króla Danii jest tak wielka, że duch zamordowanego ukazuje się własnemu synowi i nakazuje zemstę. Klaudiusz to postać bezwzględna i zdeterminowana w działaniu. Po zabójstwie brata i ślubie z jego żoną... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =