Kolęda katyńska - interpretacja i analiza wiersza

„Kolęda katyńska” - analiza

„Kolęda katyńska” Kazimiery Iłłakowiczówny napisana została w 1943 r. Utwór ten porusza temat jednego z najtragiczniejszych ciosów w polskiej historii – okrutnego mordu w Katyniu, w wyniku którego Rosjanie wyeliminowali m.in. ówczesny kwiat żołnierstwa polskiego.

Utwór Iłłakowiczówny składa się z czterech strof. Trzy pierwsze zbudowane są z czterech dziesięciozgłoskowych wersów o rymach przeplatanych. Bardzo ciekawą konstrukcją odznacza się ostatnia strofa. Składa się ona z pięciu linijek o następującej ilości sylab: 10, 10, 9, 1, 10. W ten sposób wyodrębnione zostało słowo „Duch”. Układ rymów w ostatniej strofie wygląda następująco: abacb (przeplatany, lecz zakłócony słowem „Duch”).

Warstwa stylistyczna utworu jest rozbudowana. Pojawiają się tutaj: epitety (np. „wielki muzyk”, „nowe całkiem pieśni”), metafory („Bożą, wolną ciszą”, „ciała pełne blasku”), zdrobnienia („dzwoneczkami”, sosenkami”), wyliczenia („światłem, kwieciem, srebrem zakołyszą”)”, anafory (wersy rozpoczynające się od „I”, strofy od „Kiedyś”).

„Kolęda katyńska” należy do nurtu liryki pośredniej, patriotycznej.

„Kolęda katyńska” - interpretacja

Wiersz Iłłakowiczówny rozpoczyna się metaforyczną

Polecamy również:

 • Antoine de Saint-Exupery - biografia

  Antoine de Saint-Exupéry urodził się 29 czerwca 1900 r. w Lyonie we Francji. Był dzieckiem hrabiego.  Uczył się w szkole jezuitów. W wieku 12 lat pierwszy raz przeleciał się samolotem. Więcej »

 • Antoni Słonimski - biografia i twórczość

  Antoni Słonimski urodził się w 1895 r. w Warszawie, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych i w pierwszym okresie działalności artystycznej tworzył grafikę, malarstwo i rysunek satyryczny. Więcej »

 • George Orwell - biografia i twórczość

  George Orwell, a właściwie Eric Arthur Blair, przyszedł na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari, indyjskim mieście leżącym nieopodal Nepalu. Wywodził się z wyższej klasy średniej. Jego ojciec – Richard Walmesley Blair – był urzędnikiem administracji brytyjskiej (pracował w Departamencie Opium), a matka... Więcej »

 • Aleksander Kamiński - biografia i twórczości

  Kamiński był żołnierzem Armii Krajowej, harcmistrzem, pedagogiem, historykiem, pisarzem.  Urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie. We wczesnym dzieciństwie wyjechał wraz rodzicami na Ukrainę. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Kijowie, a później w Humaniu. Po śmierci ojca (1911) rozpoczął pracę... Więcej »

 • Władysław Broniewski - biografia i twórczość

  Władysław Broniewski urodził się 17 grudnia 1897 r. w Płocku. Pochodził z rodziny inteligenckiej, która miała szlacheckie korzenie. Jego ojciec – Antoni Broniewski – pracował w banku jako kasjer. Kiedy przyszły poeta miał 5 lat, mężczyzna zmarł. Chwilowo rodziną opiekował się dziadek będący... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39