Werteryzm - definicja, cechy, przykłady - Bohater werteryczny

Jak można zdefiniować werteryzm? Jaka jest jego geneza i istota? W jakich dziełach znajdziemy przykłady postaw werterycznych? Powtórz z nami swoją wiedzę!

Werteryzm - geneza

Werteryzm to zjawisko wywodzące się z powieści epistolarnej Johana Wolfganga Goethego pt. „Cierpienia młodego Wertera. Określenie owego prądu pochodzi od nazwiska głównego bohatera utworu. Powieść ta wywarła ogromny wpływ na rozwój europejskiego romantyzmu, a także na postawę młodych ludzi i modę.

Istota werteryzmu

Werteryzm - definicja

Według „Słownika terminów literackich” werteryzm to:

wzór przeżywania świata i zachowań utrwalony w literaturze i obyczajowości końca XVIII w. i 1. ćwierci XIX w.

Cechy werteryzmu 

Najważniejszą cechą werteryzmu jest bardzo silnie rozbudowana uczuciowość, bliska wzorcom sentymentalnym. Ponadto istotny składnik tej postawy stanowi skrajna koncentracja na sobie, granicząca z egocentryzmem. Ważne jest też poczucie samotności i skłonność do filozoficznej refleksyjności. Cechami zaliczanymi do werteryzmu są również niepoprawne marzycielstwo, subiektywne podejście do rzeczywistości i buntowniczy stosunek do świata. Bohater werteryczny jest opętany przez zgubną dla siebie romantyczną miłość, której obiekt stanowi najczęściej nieosiągalna dla niego kobieta.

Jeden z ważniejszych wyróżników tej postawy to również silny pesymizm odczuwany jako tak zwany „Weltschmerz”, czyli „ból istnienia”. Doprowadza on bohatera do załamania psychicznego i samobójczej śmierci. Odebranie sobie życia jest tu traktowane jako metoda wyzwolenia z ograniczeń i cierpień, na jakie świat skazuje jednostkę. Można więc powiedzieć, że werteryzm odnosi się do typu bohatera niejednoznacznego. Z jednej strony można w jego przypadku mówić o specyficznej „chorobie romantycznej”, która doprowadza go do śmierci, a z drugiej mamy tu do czynienia ze skrajnym pragnieniem wolności.

Werteryzm - przykłady dzieł („werteriady”)

W literaturze światowej werteryzm odnajdujemy w dziele Jacobiego „Waldemar”, Johanna M. Millera „Siegwart” czy Ugo Foscolo „Listy Jakuba Ortis”.

Polskie wcielenie werteryzmu przyjmuje postać powieści sentymentalnych, ale także utworów romantycznych. Postawę taką odnajdujemy u Gustawa z III części „Dziadów” lub Kordiana. 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Latwe
• 2025-01-15 18:42:29
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46