Stanisław Wyspiański - biografia, twórczość, obrazy - strona 2

patos z humorem i ironią.

Wyspiański walczył z mitem romantycznego bohatera, mesjanizmem polskim, „bogoojczyźnianym” patriotyzmem i współczesną biernością. W jego dramatach wyraźne jest wołanie o zjednoczenie wysiłków w czynie. Pojawia się też nuta profetyzmu, Wyspiański przyjmuje rolę wieszcza, ukazując przyszłe dzieje Polski. „Wesele” czy „Wyzwolenie” to dramaty „sumienia narodowego”. Artysta dokonuje tu rozrachunku z przeszłością i teraźniejszością. W „Wyzwoleniu” posłużył się chwytem teatru w teatrze, bohaterowi ukazują się maski, pewne typy postaw narodowych i społecznych. W ten sposób po raz kolejny zobrazował polskiego społeczeństwo.

Twórczość plastyczna Wyspiańskiego obejmuje witraże, dekoracyjne malarstwo ścienne, portrety i pejzaże (głównie widoki Krakowa). Artysta chętnie malował swoją rodzinę i znajomych. Jednym z ulubionych jego motywów było macierzyństwo. Stworzył też wiele pasteli przedstawiających dziecięce główki. Dzieci przedstawia Wyspiański najczęściej w naturalnych, nieupozowanych sytuacjach (np. w czasie snu).

Częstym motywem zdobniczym w jego pracach są rośliny o falistych, secesyjnych łodygach. Podobnie jak w dziełach literackich – dominuje tu nastrój melancholii i liryki albo dramatyzmu.

Na gruncie malarstwa Wyspiański także był symbolistą. Posługiwał się płaszczyznowymi plamami barwnymi zamkniętymi wyraźnym konturem.

Był poza tym autorem licznych projektów wnętrz, mebli (dla Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie) i scenografii. W sztuce użytkowej łączył modernizm z elementami ludowymi.

Wybrane dzieła plastyczne Stanisława Wyspiańskiego

Witraże w kościele Franciszkanów w Krakowie

Obrazy: „Róże”, „Autoportret z żoną”, „Macierzyństwo”, „Śpiący Staś”, „Śpiący Mietek”, „Helenka”, „Planty o świcie”, „Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”, „Zakola Wisły”, „Dziewczynka z wazonem z kwiatami”, „Chochoły”

Afisz do „Wnętrza” Maeterlincka

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
nie interesuj się:>
2023-09-24 10:07:26
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znalazłam informacji:(
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44