Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Rolandzie - streszczenie

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rzecz dzieje się w Hiszpanii, w VIII w. Cesarz Karol Wielki od siedmiu lat walczy z Saracenami. Opanował już cały kraj, oprócz Saragossy, w której włada król Marsyl. Władca Saragossy wysyła do Karola list z prośbą o zaprzestanie oblężenia jego miasta, w zamian za co obiecuje przyjąć wiarę chrześcijańską i złożyć hołd lenny. Cesarz Karol zwołuje naradę, na której hrabia Roland przeciwstawia się zawarciu pokoju.

Roland przypomina cesarzowi, że Marsyl już niegdyś zdradził i jest przekonany, że teraz postąpi tak samo. Wreszcie do Saragossy wysłany zostaje Ganelon, by omówić warunki pokoju. Jego kandydaturę proponuje Roland, gdyż uważa ojczyma za człowieka roztropnego. Ganelon przeraził się wyprawy i zaczął odgrażać się Rolandowi. Mówił, że kto udaje się do Saragossy, już stamtąd nie wraca. Wreszcie jedzie z poselstwem, poprzysięgając jednak zemstę na Rolandzie.

Ganelon przekonuje Marsyla, że trzeba zabić Rolanda. Uważa, że po jego śmierci Karol nie będzie miał już sił do dalszej walki, gdyż Roland jest jego prawą ręką. Przedstawia swój plan, według którego Saraceni mieliby zaatakować tylną straż Karola, na której czele będzie stał Roland. Marsyl zgadza się na jego realizację.

Ganelon

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =