Jacopone da Todi - biografia, twórczość

Biografia

Włoski poeta urodzony w  Todi w 1230 roku. Był również autorem pieśni duchowych i traktatów psychologicznych. Tworzył zarówno w języku włoskim, jak i po łacinie.

Wiódł spokojne życie świeckie, prawdopodobnie wykonując zawód notariusza. Po tragicznej śmierci żony postanowił zmienić swój los wstąpił do zakonu franciszkanów jako brat świecki. Był zwolennikiem przestrzegania rygoru reguł zakonnych co próbował przekazywać w swoich utworach, atakując duchownych i zepsucie panujące w Kościele. Równie krytyczny był wobec heretyków.

W 1297 roku został  ekskomunikowany i aresztowany za sprzeciw wobec papieżowi Bonifacemu VIII. Z więzienia zwolnił go dopiero kolejny następca tronu św. Piotra Benedykt XI. Zmarł w kilka lat po opuszczeniu lochów, niedaleko Todi w 1306 roku.

Jacopone da Todi
Jacopone da Todi, autor: Georges Jansoone/www.wikipedia.org.pl

Twórczość

Jacopone tworzył liczne wiersze o tematyce religijnej zwane w poezji średniowiecznej laudami. Jego utwory traktowały o miłości ale miały również wymiar krytyczny wobec Kościoła i moralistyczny w stosunku do świata. Wielokrotnie podejmował wątki znane już w średniowiecznej literaturze mistycznej (ulotność ziemskich rozkoszy, konieczność odporności na pokusy materialne). Pisze także o konieczności poniżenia własnej osoby w celu dotarcia do Boga. Był przeciwny wykorzystywaniu religii do celów politycznych, o czym często pisał w swoich listach do Watykanu. Ważnym motywem w twórczości Jacopone’a da Todi jest śmierć Chrystusa i jego męka. Pisarz nie stronił także od satyry politycznej.

Polecamy również:

  • Stabat mater dolorosa - analiza i interpretacja

    Stabat mater to jeden z najbardziej znanych tekstów traktujących o bólu i cierpieniu matki rozpaczającej nad śmiercią własnego dziecka. Pieśń ta zapoczątkowała bogatą tradycję średniowiecznych tekstów poetyckich i literackich, przekształconych następnie w modlitwy.   Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53