Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - streszczenie

W kościele, podczas modlitwy, w której prosi Boga o możliwość ujrzenia na własne oczy Śmierci, mędrcowi Polikarpowi ukazuje się ona jako naga, wychudzona, obrzydliwa postać. Z oczu płynęła jej krew, nie miała warg, głowa Śmierci była przewiązana chustą, w ręku trzymała zaś kosę. Mistrz na ten widok – przerażony – upadł na ziemię. Śmierć oznajmia, że jego prośba została wysłuchana i pyta, o czym Mistrz chciał z nią rozmawiać.

Polikarp wstydzi się swojego lęku, prosi Śmierć, aby odrzuciła kosę, by mógł wstać bez strachu. Śmierć nie zgadza się, jednak Mistrzowi udaje się przełamać lęk – pyta zjawę o jej pochodzenie. Śmierć opowiada historię stworzenia świata i grzechu pierwszych ludzi.

Okazuje się, iż znajdowała się w jabłku, które zjedli Adam i Ewa kuszeni przez węża. To przez występek pierwszych ludzi znalazła się na świecie. Dalej Polikarp pyta o to, dlaczego śmierć nęka ludzi i czy dałaby się uprosić, aby móc wymknąć się spod władzy jej wyroków. Oburzona śmierć odpowiada, że Bóg dał jej moc odbierania życia, służy Mu, a harce z kosą sprawiają jej radość. Opowiada, że zabiera ze sobą wszystkich – bez względu na wiek czy zajmowane stanowisko. Odwiedza filozofów, cesarzy i rzemieślników. Wspomina sławne postaci, które pozbawiła życia: Goliata, Annasza, Kajfasza, Judasza. Wyznaje, że jedynym, który ją pokonał, był Chrystus.

Śmierć kontynuuje swój monolog, dumna możliwości wykonywania wyroków Boga i sprawiedliwości, jaką dzięki nim czyni: dosięga zarówno plebana, jak i tłustą niewiastę czy mordercę. Bierze wszystko za nic, każdemu odbierze duszę, zrówna papieża z żebrakiem. Tłumaczy Mistrzowi, że ci, którzy żyli dobrze, nie boją się jej kosy. Dla nich śmierć jest początkiem niebiańskiej radości i końcem ziemskich problemów. Wspomina mnichów, którzy z radością czekają na śmierć i sąd ostateczny. O mnichach opowiada również w dalszej części monologu. Tych, którzy opuszczają klasztor, by używać życia, czeka wieczna kara.

Mistrz zadaje tymczasem kolejne pytanie. Chce wiedzieć, jak Bóg widzi panny, które żyją w czystości. Śmierć podziwia odwagę świętych męczennic, które nie oddały swojej czystości mimo straszliwych tortur.

W tym miejscu tekst rękopisu urywa się.

Polecamy również:

  • Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - plan wydarzeń

    1. Wstęp A. Inwokacja skierowana do Boga (wersy 1-6), B. Zwrot do odbiorców dzieła połączony z przybliżeniem tematyki (wersy 7-18) 2. Część narracyjno-opisowa prezentująca bohaterów dialogu A. Krótkie przedstawienie Mistrza Polikarpa (19-24) B. Opis Śmierci (25-48) 3. Dialog Mistrza Polikarpa... Więcej »

  • Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - interpretacja i analiza

    „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” jest polską wersją łacińskiego dzieła „Dialogus magistri Policarpi cum Morte”. Powstała ona w drugiej połowie XV w. (ok. 1463 r.) i została utrwalona w rękopisie Biblioteki Seminaryjnej w Płocku. Anonimowy autor wykazał się wielkimi zdolnościami,... Więcej »

  • Opis Śmierci w Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

    Opis Śmierci w „Rozmowie...” zajmuje 23 wersy (od 25 do 48). Jest to zatem naprawdę rozbudowane przedstawienie, jeśli idzie o standardy średniowiecznej poezji). Oczom Mistrza Polikarpa ukazała się naga kobieta („uźrzał człowieka nagiego, / Przyrodzenia niewieściego”). Nie był to jednak widok... Więcej »

  • Motyw danse macabre - Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

    Pojawienie się motywu danse macabre (taniec śmierci) w kulturze europejskiej datowane jest na XIV bądź XV stulecie. Najstarszym zachowanym do dzisiejszych czasów jego przedstawieniem są malowidła znajdujące się w krużgankach kościoła Saint Innocents w Paryżu (datowane na 20 lata XV wieku). Taniec śmierci... Więcej »

  • Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - tekst

    Polikarpus, tak wezwany, Mędrzec wieliki, mistrz wybrany, Prosił Boga o to prawie, By uźrzał śmierć w jej postawie. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 2 =
Ig: Kubix1799
2024-03-10 20:25:54
ocenie jak dostanę ocenę z polskiego pozdro
zuzia
2022-02-23 18:01:54
supcio
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26