Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Legenda o świętym Aleksym - streszczenie

Ostatnio komentowane
No!I don't want that!
GiveMeTheBread • 2019-02-16 18:50:08
Gdyby nie prawa socjalne i ekonomiczne korporacje by robiły to co by chciały.
Posthumous Play • 2019-02-16 16:11:14
Not rozumiem... im anderstend
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
zapraszam na youtube kanał szkodziu
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
"...Oprócz tego wprowadził on instytucjonalne mechanizmy związane z prowadzeniem polity...
Pozdro z fartem • 2019-02-16 04:19:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tekst rozpoczyna się modlitwą piszącego, który prosi Boga o dar umiejętności należytego spisania dziejów świętego Aleksego.

Ojciec Aleksego nazywał się Eufamijan, matka zaś Aglijas. Mieszkali oni w Rzymie. Eufamijan był bardzo bogaty, często karmił sieroty, wdowy oraz pielgrzymów. Ci ostatni przywiedli go do Boga, a ponieważ nie miał potomstwa, prosili Boga, by dał im dziecko. Tak też się stało – żona Eufemijana urodziła syna, któremu dano na imię Aleksy.

Aleksy był bardzo pobożny i lepszy jeszcze od ojca. Gdy miał 24 lata, ojciec nakazał Aleksemu poślubić wybraną dla niego dziewczynę. Aleksy zgodził się, gdyż był posłusznym synem:

(…) Oćcze! Weszkom ja twoje dziecię,
Wiernie dbałych swój żywot prze cię:
Cokole mi chcesz kazać,
Po twej woli ma się to (z)stać (…).

Żoną Aleksego została córka cesarza – Famijana, a ślubu udzielał Młodym sam papież. Małżeństwo to było spełnieniem marzeń oraz nobilitacją dla rodziny Aleksego. W noc poślubną Aleksy wyznał jednak żonie, iż chce poświęcić swoje życie Bogu, dlatego pozostawią ją w dziewictwie i zwraca pierścień, a nazajutrz odejdzie, by żyć zgodnie ze swoim powołaniem:

(…) Jutroć się bierzę od ciebie
Służy(ć) temu, cożci jest w niebie (…).

Polecamy również:

 • Legenda o świętym Aleksym - plan wydarzeń

  1. Prośba opisującego dzieje św. Aleksego do Boga 2. Dzieje Eufemijana i jego żony Aglijas 3. Narodziny Aleksego Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - opracowanie (geneza, czas akcji)

  „Legenda o św. Aleksym” to utwór prawdopodobnie z 1454 roku, który został oparty na wcześniejszym przekazie. Sama legenda pochodzi z Syrii, gdzie powstała na przełomie V-VI wieku. W X wieku trafiła do Europy Zachodniej i szybko zyskiwał na popularności, toteż powstawało wiele... Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - interpretacja

  Średniowiecze było epoką, w której narodził się bardzo silny kult św. Aleksego. Aleksy przyszedł na świat ok 360 r. w stolicy zachodniego Imperium Rzymskiego. Chociaż pochodził z bardzo bogatej rodziny patrycjuszowskiej, nie wykorzystał rozciągających się przed nim perspektyw. W dzień swego ślubu opuścił... Więcej »

 • Charakterystyka św. Aleksego

  Syn Eufamijana i Aglijas. Urodził się w Rzymie. Ojciec Aleksego był bardzo bogaty, miał wielki dwór, służących oraz własnych żołnierzy. Matka Aleksego była bardzo dobrą kobietą, która chętnie wraz z mężem pomagała biednym i wdowom. Niestety małżeństwo nie miało dzieci. Pielgrzymi, którzy często... Więcej »

 • Św. Aleksy jako wzór ascety - Legenda o świętym Aleksym

  Tytułowy bohater legendy przyszedł na świat ok. 360 r. w Rzymie i był dzieckiem bogatej rodziny reprezentującej tamtejszy patrycjat. Już w młodości przejawiał niesamowite zdolności, a wkrótce po osiągnięciu pełnoletniości poślubił kobietę, w której żyłach płynęła cesarska krew. Podjął on jednak... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =