Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Św. Aleksy jako wzór ascety - Legenda o świętym Aleksym

Ostatnio komentowane
Beznadziejne
Gustaw • 2018-11-18 13:56:18
Jeżeli pisze się o biografii Cheopsa ( Chufu) faraona to należy podać choć przybliżo...
Krzysztof • 2018-11-18 12:33:33
Bzdury !!!
Zwejstein • 2018-11-17 18:54:04
@Tygrys: dokładnie, jedna litera, a tyle różnicy! Dziękujemy za czujność!
ADMIN • 2018-11-16 07:44:02
a gdzie som odpowiedzi do tego tekstu ?
Ernest • 2018-11-15 07:27:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Informacje wstępne   

Asceta, obok rycerza i władcy, jest jednym ze stałych wzorców osobowych propagowanych w średniowieczu. Epoka ta wykształciła bardzo charakterystyczny system wartości, oparty na teocentryzmie i pracach ówczesnych filozofów, którzy twierdzili, że ludzkie życie jest dążeniem do Boga. Asceza narodziła się już przed chrześcijaństwem - w religiach Dalekiego Wschodu (hinduizm). Jej elementy w Europie pojawiły się najprawdopodobniej już w czasach Starożytnego Rzymu (Rzymianie w I w. n.e. dotarli do Indii), co łączyło się z tamtejszym synkretyzmem religijnym. Jej przeniesienie na grunt chrześcijaństwa spowodowane było chęcią naśladownictwa Chrystusa, który nie uznawał dóbr doczesnych) oraz, co jest wielce prawdopodobne, prześladowaniem tej religii (wyznawcy chrześcijaństwa żyli w ukryciu a często także w odosobnieniu).

Człowiek praktykujący ascezę musiał wyrzec się dóbr materialnych oraz przyjemności płynących z życia. Jego obowiązkiem było podporządkowanie swej egzystencji Bogu, skoncentrowanie się na modlitwie i wykonywaniu dobrych uczynków. Dzięki takiemu naśladownictwu Chrystusa asceta miał szansę stać się świętym za życia, o czym zazwyczaj świadczył stosunek ludzi

Polecamy również:

 • Legenda o świętym Aleksym - plan wydarzeń

  1. Prośba opisującego dzieje św. Aleksego do Boga 2. Dzieje Eufemijana i jego żony Aglijas 3. Narodziny Aleksego Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - opracowanie (geneza, czas akcji)

  „Legenda o św. Aleksym” to utwór prawdopodobnie z 1454 roku, który został oparty na wcześniejszym przekazie. Sama legenda pochodzi z Syrii, gdzie powstała na przełomie V-VI wieku. W X wieku trafiła do Europy Zachodniej i szybko zyskiwał na popularności, toteż powstawało wiele... Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - interpretacja

  Średniowiecze było epoką, w której narodził się bardzo silny kult św. Aleksego. Aleksy przyszedł na świat ok 360 r. w stolicy zachodniego Imperium Rzymskiego. Chociaż pochodził z bardzo bogatej rodziny patrycjuszowskiej, nie wykorzystał rozciągających się przed nim perspektyw. W dzień swego ślubu opuścił... Więcej »

 • Charakterystyka św. Aleksego

  Syn Eufamijana i Aglijas. Urodził się w Rzymie. Ojciec Aleksego był bardzo bogaty, miał wielki dwór, służących oraz własnych żołnierzy. Matka Aleksego była bardzo dobrą kobietą, która chętnie wraz z mężem pomagała biednym i wdowom. Niestety małżeństwo nie miało dzieci. Pielgrzymi, którzy często... Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym jako hagiografia

  Hagiografia (od greckich: „hagios” – święty oraz „graphein” – pisać) to specjalny rodzaj piśmiennictwa chrześcijańskiego, koncentrujący się na opisywaniu życiorysów świętych oraz legend z nimi związanych. Dobrze skomponowana hagiografia powinna zawierać: opis życia... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =