Legenda o świętym Aleksym jako hagiografia

Czym jest hagiografia?

Hagiografia (od greckich: „hagios” – święty oraz „graphein” – pisać) to specjalny rodzaj piśmiennictwa chrześcijańskiego, koncentrujący się na opisywaniu życiorysów świętych oraz legend z nimi związanych.

Dobrze skomponowana hagiografia powinna zawierać: opis życia (vitae), cudów (miraculum) oraz męczeństwa (passio). Ważnym elementem hagiografii jest także przedstawianie kultu świętego – elewacji (często stanowiło ono swego rodzaju suplement do dzieła) oraz losów jego relikwii (tutaj najważniejszym elementem była translacja, czyli przeniesienie ich na ołtarz, co miało poprzedzać kanonizację).

W średniowieczu powstawało wiele tekstów opisujących żywoty świętych. Najważniejszym przykładem jest tutaj „Złota legenda” Jakuba da Voragine'a. Zawarte w dziele legendy, które inspirowały kult świętych i nakłaniały do ich naśladowania często żyły także w ustnym obiegu (niekiedy w zmienionych wersjach). Proces ten stanowi potwierdzenie wielkiej popularności tego typu tekstów w średniowieczu.

„Legenda o św. Aleksym” jako hagiografia

„Legenda o św. Aleksym”, jak przystało na dzieło należące do nurtu hagiograficznego, cechuje się bardzo wyraźną kompozycją trójdzielną. W jej skład

Polecamy również:

 • Legenda o świętym Aleksym - plan wydarzeń

  1. Prośba opisującego dzieje św. Aleksego do Boga 2. Dzieje Eufemijana i jego żony Aglijas 3. Narodziny Aleksego Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - opracowanie (geneza, czas akcji)

  „Legenda o św. Aleksym” to utwór prawdopodobnie z 1454 roku, który został oparty na wcześniejszym przekazie. Sama legenda pochodzi z Syrii, gdzie powstała na przełomie V-VI wieku. W X wieku trafiła do Europy Zachodniej i szybko zyskiwał na popularności, toteż powstawało wiele... Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - interpretacja

  Średniowiecze było epoką, w której narodził się bardzo silny kult św. Aleksego. Aleksy przyszedł na świat ok 360 r. w stolicy zachodniego Imperium Rzymskiego. Chociaż pochodził z bardzo bogatej rodziny patrycjuszowskiej, nie wykorzystał rozciągających się przed nim perspektyw. W dzień swego ślubu opuścił... Więcej »

 • Charakterystyka św. Aleksego

  Syn Eufamijana i Aglijas. Urodził się w Rzymie. Ojciec Aleksego był bardzo bogaty, miał wielki dwór, służących oraz własnych żołnierzy. Matka Aleksego była bardzo dobrą kobietą, która chętnie wraz z mężem pomagała biednym i wdowom. Niestety małżeństwo nie miało dzieci. Pielgrzymi, którzy często... Więcej »

 • Św. Aleksy jako wzór ascety - Legenda o świętym Aleksym

  Tytułowy bohater legendy przyszedł na świat ok. 360 r. w Rzymie i był dzieckiem bogatej rodziny reprezentującej tamtejszy patrycjat. Już w młodości przejawiał niesamowite zdolności, a wkrótce po osiągnięciu pełnoletniości poślubił kobietę, w której żyłach płynęła cesarska krew. Podjął on jednak... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
xd
Łucja • 2021-10-20 17:24:00
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53