Legenda o świętym Aleksym - opracowanie (geneza, czas akcji)

Geneza „Legendy o św. Aleksym”

„Legenda o św. Aleksym” to utwór prawdopodobnie z 1454 roku, który został oparty na wcześniejszym przekazie. Sama legenda pochodzi z Syrii, gdzie powstała na przełomie V-VI wieku. W X wieku trafiła do Europy Zachodniej i szybko zyskiwał na popularności, toteż powstawało wiele utworów dotyczących życia św. Aleksego. Możliwe, iż staropolska wersja „Legendy…” była wzorowana na tekście włoskim lub francuskim.

„Legenda” jest przykładem twórczości hagiograficznej, czyli opisującej żywoty świętych. Tekst skonstruowany został w ten sposób, by uwypuklić szczególne przymioty świętego godne naśladowania, a więc: ascezę, pobożność, życie w czystości czy miłosierdzie.

Czas i miejsce akcji „Legendy o św. Aleksym”

Czas akcji obejmuje głównie życie św. Aleksego oraz wydarzenia towarzyszące jego narodzinom i śmierci. Wiadomo, że pierwsze 24 lata oraz 16 ostatnich Aleksy spędził w Rzymie. Przez pozostałe 17 lat tułał się po różnych miastach. Tekst wymienia Jelidoceę, gdzie poszukiwali Aleksego słudzy jego ojca. Do Rzymu Aleksy powrócił z podróży do Syryjej.

W tekście wymieniony został papież Innocenty (Innocencyjusz) oraz cesarz Arkadiusz (Archodoniusz).

Polecamy również:

 • Legenda o świętym Aleksym - plan wydarzeń

  1. Prośba opisującego dzieje św. Aleksego do Boga 2. Dzieje Eufemijana i jego żony Aglijas 3. Narodziny Aleksego Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym - interpretacja

  Średniowiecze było epoką, w której narodził się bardzo silny kult św. Aleksego. Aleksy przyszedł na świat ok 360 r. w stolicy zachodniego Imperium Rzymskiego. Chociaż pochodził z bardzo bogatej rodziny patrycjuszowskiej, nie wykorzystał rozciągających się przed nim perspektyw. W dzień swego ślubu opuścił... Więcej »

 • Charakterystyka św. Aleksego

  Syn Eufamijana i Aglijas. Urodził się w Rzymie. Ojciec Aleksego był bardzo bogaty, miał wielki dwór, służących oraz własnych żołnierzy. Matka Aleksego była bardzo dobrą kobietą, która chętnie wraz z mężem pomagała biednym i wdowom. Niestety małżeństwo nie miało dzieci. Pielgrzymi, którzy często... Więcej »

 • Św. Aleksy jako wzór ascety - Legenda o świętym Aleksym

  Tytułowy bohater legendy przyszedł na świat ok. 360 r. w Rzymie i był dzieckiem bogatej rodziny reprezentującej tamtejszy patrycjat. Już w młodości przejawiał niesamowite zdolności, a wkrótce po osiągnięciu pełnoletniości poślubił kobietę, w której żyłach płynęła cesarska krew. Podjął on jednak... Więcej »

 • Legenda o świętym Aleksym jako hagiografia

  Hagiografia (od greckich: „hagios” – święty oraz „graphein” – pisać) to specjalny rodzaj piśmiennictwa chrześcijańskiego, koncentrujący się na opisywaniu życiorysów świętych oraz legend z nimi związanych. Dobrze skomponowana hagiografia powinna zawierać: opis życia... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
dada • 2021-09-25 10:23:54
Łatwe
iwg • 2021-09-25 09:34:05
spoko
- • 2021-09-23 17:57:14
Przydatne na sprawdzian;)
Yoka • 2021-09-22 18:14:29
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54