Informacje wstępne
„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” powstała w okolicach roku 1463. Nie jest znany autor dzieła, którego rękopis znajdował się w Bibliotece Seminaryjnej w Płocku. Utwór ten powstał na bazie łacińskiego tekstu prozatorskiego datowanego na wiek XIV. „Rozmowę Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” można wpisać w nurt średniowiecznych dzieł literackich podejmujących bardzo ważną w tej epoce tematykę wanitatywną.
Pojawienie się motywu danse macabre (taniec śmierci) w kulturze europejskiej datowane jest na XIV bądź XV stulecie. Najstarszym zachowanym do dzisiejszych czasów jego przedstawieniem są malowidła znajdujące się w krużgankach kościoła Saint Innocents w Paryżu (datowane na 20 lata XV wieku). Taniec śmierci powstał przede wszystkim po to, by uzmysłowić ludziom marność istnienia i pokazać, że śmierć dotknie każdego, niezależnie od tego, jaki stan reprezentuje i jak wiele dokonał w swym życiu.
![]() |
Taniec śmierci, z cyklu drzeworytów Hansa Holbeina |
Motyw danse macabre w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”
„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - jedno z najważniejszych dzieł polskiej poezji średniowiecznej – stanowi doskonały przykład realizacji motywu danse macabre w literaturze. Tytułowa konwersacja człowieka