Stabat mater dolorosa - analiza i interpretacja

Motyw cierpienia matki

Stabat mater to jeden z najbardziej znanych tekstów traktujących o bólu i cierpieniu matki rozpaczającej nad śmiercią własnego dziecka. Pieśń ta zapoczątkowała bogatą tradycję średniowiecznych tekstów poetyckich i literackich, przekształconych następnie w modlitwy.

Autor

Przez długi czas utrzymywano, że autorem pieśni jest Jacopone da Todi. Tezę te wyklucza fakt, że poeta tworzył swoje dzieła w dialekcie umbryjskim, a Stabat mater dolorosa powstała w łacinie. Inni rzekomi autorzy utworu to Grzegorz Wielki czy św. Bernard z Clairvaux lub Tomasz z Akwinu.

Interpretacja

Matka występująca w sekwencji znajduje się w bliskości człowieka, którego właśnie ukrzyżowano. Okazuje się, że jest to jej syn. W tego typu obrazach postać towarzysząca umarłemu częściej klęczy. Tutaj postawą stojącą Maryja wyraża swoje oczekiwanie na jakiś cud związany z jej synem. Kobieta rozumie, że jest matką przyszłego Zbawiciela. Rozumie, że teraz je syn już nie będzie nauczał na ziemi, ale został zawieszony między nią a niebem. Znajduje się już w innym porządku. Moment, który został opisany w pieśni jest chwilą zatrzymania, wstrzymania oddechu świata w oczekiwaniu na dalsze wypadki mające zajść za sprawą Mesjasza. Co ciekawe sama Maryja nie skupia się na męce syna, ale jego obietnicy – jej myśli kierują się już teraz w stronę radości ze zmartwychwstania. Wyjątkowość tego obrazu polega na połączeniu w osobie matki nadziei tak silnej jak jej ból.

Na końcu sekwencji znajduje się motyw zmartwychwstania i życia wiecznego, do których doprowadza męczeństwo. Te wartości mają sens, jeśli są poparte miłością Boga. Podobnie rzecz ma się z cierpieniem, które może zakończyć się chwałą tylko wtedy, gdy wynika z bezgranicznej miłości Boga i człowieka.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43