Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stabat mater dolorosa - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Motyw cierpienia matki

Stabat mater to jeden z najbardziej znanych tekstów traktujących o bólu i cierpieniu matki rozpaczającej nad śmiercią własnego dziecka. Pieśń ta zapoczątkowała bogatą tradycję średniowiecznych tekstów poetyckich i literackich, przekształconych następnie w modlitwy.

Autor

Przez długi czas utrzymywano, że autorem pieśni jest Jacopone da Todi. Tezę te wyklucza fakt, że poeta tworzył swoje dzieła w dialekcie umbryjskim, a Stabat mater dolorosa powstała w łacinie. Inni rzekomi autorzy utworu to Grzegorz Wielki czy św. Bernard z Clairvaux lub Tomasz z Akwinu.

Interpretacja

Matka występująca w sekwencji znajduje się w bliskości człowieka, którego właśnie ukrzyżowano. Okazuje się, że jest to jej syn. W tego typu obrazach postać towarzysząca umarłemu częściej klęczy. Tutaj postawą stojącą Maryja wyraża swoje oczekiwanie na jakiś cud związany z jej synem. Kobieta rozumie, że jest matką przyszłego Zbawiciela. Rozumie, że teraz je syn już nie będzie nauczał na ziemi, ale został zawieszony między nią a niebem. Znajduje się już w innym porządku. Moment, który został opisany w pieśni jest chwilą zatrzymania, wstrzymania oddechu świata w oczekiwaniu na dalsze wypadki mające zajść za sprawą Mesjasza. Co ciekawe sama Maryja nie skupia się na męce syna, ale jego obietnicy – jej myśli kierują się już teraz w stronę radości ze zmartwychwstania. Wyjątkowość tego obrazu polega na połączeniu w osobie matki nadziei tak silnej jak jej ból.

Na końcu sekwencji znajduje się motyw zmartwychwstania i życia wiecznego, do których doprowadza męczeństwo. Te wartości mają sens, jeśli są poparte miłością Boga. Podobnie rzecz ma się z cierpieniem, które może zakończyć się chwałą tylko wtedy, gdy wynika z bezgranicznej miłości Boga i człowieka.

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');