Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Św. Tomasz z Akwinu - życie i filozofia

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Carlo Crivelli Św. Tomasz z Akwinu
Carlo Crivello „Św. Tomasz z Akwinu” (XV w.)

Święty Tomasz z Akwinu to jeden z najważniejszych myślicieli w historii Kościoła. Wypracowany przez niego system filozoficzny – tomizm – do dzisiaj stanowi inspirację dla wielu teologów. Doczekał się on nawet uwspółcześnionej wersji, tzw. neotomizm.

Młodość św. Tomasza z Akwinu

Twórca tomizmu przyszedł na świat w 1225 r. na zamku w Roccasecca, nieopodal Akwinu. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny – jego ojcem był należący do stanu rycerskiego Lombardczyk Landulf (niektóre źródła podają, iż był on hrabią Akwinu). Matka – Teresa Caracciolo – pochodziła najprawdopodobniej z Normandii. Wujem Akwinaty był Siibald, opat benedyktyńskiego klasztoru leżącego na Monte Cassino. Dzięki wysokiej pozycji drzwi do kariery stały przed Tomaszem otworem; już w wieku pięciu lat został posłany do klasztoru, gdzie do 14 roku życia pobierał nauki. W roku 1239 udał się do Neapolu, by podjąć tam studia.

W wieku ok. 20 lat św. Tomasz z Akwinu wstąpił do zakonu dominikanów. Decyzja ta spotkała się z wielkim oporem ze strony jego rodziny, która miała nadzieję, iż obiecujący młodzieniec będzie pełnił ważne funkcje kościelne. Doszło nawet do tego, że podczas podróży do Paryża (miejsce dalszej edukacji św. Tomasza)

Polecamy również:

 • Augustynizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Augustynizm lub augustianizm to doktryna filozoficzna, która zapoczątkowana została przez św. Augustyna z Hippony (354-430). Przez długie lata augustianizm był oficjalną filozofią Kościoła katolickiego. Więcej »

 • Franciszkanizm - definicja, filozofia, przedstawiciele

  Franciszkanizm to ruch religijno-filozoficzny, który został zapoczątkowany w średniowieczu w XIII w. przez św. Franciszka z Asyżu. Franciszkanizm zerwał z dominującym w średniowieczu obrazem Boga-surowego Sędziego. Święty Franciszek koncentrował się raczej na pokazaniu Go jako sprawcy dobra istniejącego na... Więcej »

 • Teocentryzm - definicja, przykłady

  Pojęcie „teocentryzm” pochodzi z języka greckiego i jest zlepkiem dwóch słów: Theos (Bóg) oraz centrum (środek). Często parafrazuje się je jako: „ukierunkowany na Boga”. Najprościej można rozumieć teocentryzm jako pogląd, w myśl którego to właśnie Bóg... Więcej »

 • Scholastyka - definicja, filozofia, historia

  Scholastyka to szerokie pojęcie, odnoszące się przede wszystkim do dominującego kierunku chrześcijańskiej filozofii w średniowieczu. Scholastyka obejmowała wiele nurtów, których wspólną cechą było podejmowanie prób wyjaśniania kwestii dotyczących wiary (prawd wiary, dogmatów) za... Więcej »

 • Wizja Boga, świata i człowieka w literaturze średniowiecznej

  Średniowiecze to okres w historii ludzkości, który trwał od 476 r. n.e. do – jak przyjmuje się według jednej z teorii – 1492 r. Na przestrzeni dziesięciu stuleci wykształcił się określony światopogląd, często negatywnie oceniany przez późniejsze epoki (głównie renesans i oświecenie). Więcej »

Komentarze (2)
3 + 4 =
Komentarze
ADMIN • 2018-08-20 13:14:31
@ Zaraza, dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. Już jest poprawna data urodzin.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');