Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tomasz z Akwinu, Suma teologiczna – streszczenie

Tekst traktuje o ogólnych zagadnieniach należących do teologii katolickiej. Opisuje katolicki pogląd na wszystkie żyjące istoty, zwłaszcza istoty duchowe, ale także materialne.

Dzieło Tomasza z Akwinu dzieli na się na trzy duże części.

Część pierwsza

Tekst traktuje o ogólnych zagadnieniach należących do teologii katolickiej. Opisuje katolicki pogląd na wszystkie żyjące istoty, zwłaszcza istoty duchowe, ale także materialne. Zagadnienia poruszane przez świętego dotyczą również natury człowieka, a także sposobów poznania pierwiastków boskich przez niego. Opisuje sposób pojmowania Bożych tajemnic. W tej materii Tomasz z Akwinu dał prawdziwy, systematyczny wykład teologiczny. Historia stworzenia świata prowadzi ponownie do rozważań o ludzkiej naturze i jej dwojakim położeniu, z jednej strony ziemskiej i bliskiej temu co doczesne, a drugiej zbliżającej się do Boga. Tomasz poucza także, że należy wciąć badać tę naturę, wszelkie słabości duszy ludzkiej oraz jej wolność.

Część druga

Autor porusza kwestię człowieka jako istoty obdarzonej określonymi władzami, jej wady i zalety. Następnie rozprawia o pomocy, jakiej Opatrzność udziela mu na ziemi, aby mógł zrealizować swoje nieśmiertelne

Zobacz również

  • Tomasz z Akwinu, Suma teologiczna – opracowanie

    Summa teologiczna jest jednym z najważniejszych dzieł o charakterze filozoficzno-teologicznym Tomasza z Akwinu. Stanowi także główne dzieło średniowiecznej filozofii. Księgi powstawały w latach 1268-1273. Zamiarem autora było stworzenie streszczenia teologii przeznaczonej dla poczatkujących teologów.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28