Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Augustynizm - definicja, założenia, przedstawiciele

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Augustynizm lub augustianizm to doktryna filozoficzna, która zapoczątkowana została przez św. Augustyna z Hippony (354-430). Przez długie lata augustianizm był oficjalną filozofią Kościoła katolickiego.

Najważniejszymi źródłami filozofii augustiańskiej były: Pismo Święte oraz neoplatonizm (powstały w Aleksandrii pod wpływem filozofii Platona).

Bóg i metafizyka w agustianizmie

Bóg stanowił centralne zagadnienie filozofii augustiańskiej. Dokonał On aktu stworzenia świata z niczego, toteż każdy element, który został przez Niego wykreowany, zależny jest właśnie od Boga. Z tym przekonaniem wiąże się jeszcze jeden fakt – Bóg, czyli Stwórca świata, jest Istotą doskonałą, więc Jego dzieło musi być dobre.

Skąd więc w świecie wzięło się zło? Augustianizm odpowiada na to pytanie poprzez określenie zła jako braku dobra. Zwolennicy tego nurtu nie twierdzili więc, że Bóg stworzył zło, lecz uważali, że jedynie pozwolił na jego istnienie.

Augustianizm głosił prawdę o Trzech Osobach Boskich – Ojcu, Synu i Duchu Świętym. Pochodzenie Świętej Trójcy uważano za wewnętrzne, co oznaczało, iż Osoby Boskie nie zależą od zewnętrznych czynników. Mogą natomiast być poznawane przez człowieka. Święty Augustyn

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');