Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Rolanda

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Roland jest tytułowym bohaterem średniowiecznego eposu rycerskiego zatytułowanego „Pieśń o Rolandzie”. Był on nie tylko hrabią Marchii Bretońskiej, ale także pełnił bardzo ważną funkcję w armii pod zwierzchnictwem przez Karola Wielkiego. To on był dowódcą liczących ok. 20 000 wojowników oddziałów osłaniających odwrót głównej armii.

Roland jawi się przede wszystkim jako niesamowity rycerz, obdarzony nieprzeciętną siłą i wspaniałą odwagą. Imponuje towarzyszom swoją fizycznością:

(…) Przez wąwozy hiszpańskie jedzie Roland na Wejlantyfie, swym rączym rumaku. Przybrał się w zbroję, która go pięknie zdobi (...) Szlachetne jest jego ciało, twarz jasna i roześmiana (...) Patrzy groźnie ku Saracenom; po czym pokornie i łagodnie spogląda ku Francuzom (…).

Ten wspaniale prezentujący się, dość łagodny mężczyzna przechodzi w czasie walki metamorfozę – staje się zaciekłym i niebezpiecznym przeciwnikiem:

(…) Hrabia Roland nie oszczędza się. Uderza włócznią, póki drzewce całe; po piętnastu ciosach złamał ją i zniszczył. Dobywa Durendal, swój dobry miecz, cały nagi. Spina konia i rusza na Szernubla. Kruszy mu hełm, w którym błyszczą karbunkuły, przecina mu czapkę wraz ze skórą na głowie, przecina

Polecamy również:

  • Pieśń o Rolandzie - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Oliwier – był najlepszym przyjacielem Rolanda i w pewien sposób go dopełniał. Kiedy dowódca tylnej straży odmówił wezwania pomocy, Oliwier robił wszystko, by przekonać go do zmiany decyzji. Nie wykonywał rozkazów bezrefleksyjnie, ale zawsze starał się przemyśleć swoje postępowanie,... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =