Konspekt lekcji języka polskiego
Temat: Słówka piórem notowane, czyli o zasadach pisowni wyrazów z „ó” wymiennym
Czas realizacji: 45 minut
Klasa: V b
Prowadzący: Jan Nowak
1. Cel główny – utrwalenie zasad pisowni wyrazów z „ó”.
2. Cele operacyjne:
a. uczeń określa, która zasada ortograficzna decyduje o pisownia wskazanego wyrazu,
b. poprawnie zapisuje wyrazy z „ó”,
c. porządkuje wyrazy w kolejności alfabetycznej,
d. współpracuje w zespole.
3. Metody pracy: rozmowa nauczająca, ćwiczenia praktyczne, praca ze słownikiem.
4. Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
5. Środki dydaktyczne: slajd, słownik ortograficzny, kody QR, tablety.
6. Przebieg zajęć
a. Czynności wstępne.
b. Wyświetlenie slajdu prezentującego 10 przedmiotów o nazwach zawierających „ó” wymienne.
c. Zapisanie nazw na tablicy i ustalenie, co łączy wyrazy.
d. Podanie tematu lekcji.
e. Rozdanie słowników ortograficznych – odszukanie i przypomnienie zasad pisowni wyrazów z „ó”.
f. Podział klasy na czteroosobowe grupy, rozdanie tabletów i kodów QR.
g. Instrukcja do zadania: zeskanowanie kodu, odczytanie zaszyfrowanej zagadki-żartu, odgadnięcie wyrazu, dopasowanie odpowiedniej zasady ortograficznej.
h. Prezentacja wyników pracy w grupie przy jednoczesnym zapisywaniu odgadniętych słów na tablicy, przyznanie „plusów” za prawidłowe wykonanie zadania.
i. Zapisanie w zeszycie w porządku alfabetycznym wyrazów z tablicy, odczytanie ich.
j. Informacja zwrotna dotycząca zrozumienia przez uczniów prezentowanych treści – światła, klamerki z imionami.
7. Uwagi dotyczące zajęć: ……………………………………………