Charakterystyka Ochockiego

Julian Ochocki to drugoplanowy bohater "Lalki" Bolesława Prusa. Jest młodym kuzynem Izabeli Łęckiej, a więc przedstawicielem młodego pokolenia. Dowiedz się o nim więcej!

Julian Ochocki - charakterystyka

Julian Ochocki – dwudziestoośmioletni kuzyn panny Łęckiej o wyglądzie zbliżonym do Napoleona I. Po raz pierwszy pojawia się w powieści Prusa, kiedy pomaga w kweście odbywającej się w warszawskim kościele. W „Lalce” jest on przedstawicielem najmłodszego pokolenia – ludzi, w których światopoglądzie swoje odbicie znalazły i pozytywizm, i modernizm.

Fascynat nauki

Ochockiego najbardziej fascynuje nauka. Mężczyzna prowadzi liczne badania, a za życiowy cel postawił sobie stworzenie machiny latającej. Pracy poświęcał niemal cały czas swój czas. Bardzo głęboko wierzył w dobroczynną moc wyznalazków, które mogłyby zrewolucjonizować ludzkie życie i poprawić świat. Taka postawa sprawiała, że Ochocki szybko zaskarbił sobie sympatię Wokulskiego. Główny bohater postanowił nawet przekazać mu sporą sumę, by mógł kontynuować swoje badania.

Indywidualista, samotnik

Julian Ochocki był wielkim indywidualistą. Skupiając się na prowadzonych badaniach, odrzucił salonowe życie arystokracji. Można nawet powiedzieć, że pogardzał tą warstwą społeczną, do której sam przecież należał. Najbardziej mierził go jej brak zasad moralnych. Sam pragnął zmienić świat i gotów był podporządkować temu swoje życie, a w postawach przedstawicieli arystokracji widział tylko rosnącą degenerację i coraz silniejsze zobojętnienie na ludzkie potrzeby. Może właśnie ta niechęć przyczyniła się do samotności bohatera, który, chociaż był człowiekiem urodziwy i interesującym, wciąż kwestionował znaczenie miłości w życiu (uczuciem darzył tylko swoje badania).

Chorobliwie ambitny

Ochocki, chociaż wiele już dokonał, miał ciągłe przeświadczenie o tym, że za mało osiągnął. Ta chorobliwa wręcz ambicja, ale też swoisty rodzaju pesymizmu oraz brak zrozumienia ze strony ludzi dla ekscentrycznego momentami Ochockiego sprawiły, że bohater postanowił opuścić rodzinne strony i wyjechać za granicę, by tam kontynuować swoje badania wraz z profesorem Geistem – człowiekiem, który także nie spotkał się ze zrozumieniem społeczeństwa.

Julian Ochocki - bohater odzwierciedlający przemiany społeczne u schyłku XIX w.

Kuzyn Izabeli Łęckiej często określany jest mianem idealisty nauki, bo to właśnie wiedza i technika stanowiły dla niego najwyższą wartość, wlewały w jego serce wiarę w lepsze jutro dla ludzkości. Jednak z drugiej strony, w jego postaci można dostrzec zapowiedź nadchodzącego modernizmu – epoki pesymistycznej, obfitującej w nastroje schyłkowe. Ochocki widzi coraz większą deprawację społeczeństwa (szczególnie arystokracji), sam też czuje się nieco wyobcowany. Wszystko to czyni z niego bohatera odzwierciedlającego przemiany społeczne zachodzące u schyłku XIX stulecia.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Izabeli Łęckiej

  Izabela Łęcka była niezwykle piękną kobietą. Jej wspaniała figura, śliczna twarz z prostym noskiem, perłowe zęby, bujne włosy koloru blond z odcieniami popielatego oraz oczy – czasem rozmarzone, czasem pełne radości – zwróciły uwagę Stanisława Wokulskiego. Główny bohater... Więcej »

 • Charakterystyka Wokulskiego

  Stanisław Wokulski przyszedł na świat najprawdopodobniej w 1832 r. Wywodził się ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Już jako młody chłopak trafił do winiarni u Hopfera, gdzie pracował jako kelner i subiekt. Lwią część zarobionych pieniędzy oddawał ojcu, który stracił majątek po dziadku. W tym czasie poznał... Więcej »

 • Charakterystyka Rzeckiego

  Ignacy Rzecki przyszedł na świat w mieszczańskiej rodzinie, w której bardzo silnie kultywowano tradycje patriotyczne. Jego ojciec był wielkim zwolennikiem Napoleona Bonaparte, dla którego podziw zaszczepił i synowi. Kiedy najważniejszy opiekun młodzieńca zmarł, trafił on na wychowanie do jego siostry... Więcej »

 • Lalka - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Tomasz Łęcki - ojciec Izabeli, dumny potomek rodu senatorów, bezmyślnie topiący rodzinny majątek w hazardzie. Sędziwy arystokrata nie ma pojęcia o zasadach rządzących handlem i bankowością. Z ochotą przyjmuje porady Wokulskiego, nawinie wierząc w „cudowne” rozmnożenie własnego majątku. Jest... Więcej »

Komentarze (9)
Wynik działania 3 + 5 =
Pani Bożenka
2021-06-30 13:52:51
Ej dajcie znać jak tam wasza matura z 2016;) jestem ciekawa:) możecie odpowiedzieć? ;) Nie? Ok :) ogólnie wczoraj był Mickiewicz na maturze więc dlatego pytam jak tam dzisiaj lalka ? Czytacie dzieciaczki w wakacje? To ok;) nie zapomnijcie napisać listę o tytule co ma Mickiewicz do lalki :) podpowiedź Isabella Łęcka brała udział w tym przedsięwzięciu:) buziaczki Polonia z zagranicy:)
Szybko
2021-06-30 13:49:41
Izabela Łęcką i dziady to jest to samo? Czy to dwa różne tytuły? Któryś to wogole biografia? Szybko bo facetka pyta
Jaś
2021-06-30 13:48:56
Słaby ten ochocki? Ochocki to jest imię? Bo nie wiem co napisać na maturze
Zapytanie
2021-06-30 13:48:11
Ej kto pisze te rozprawki ? Człowiek czy może pan kąkuter?
Gitara
2021-06-03 12:27:11
Dzięki tej charakterystyce napisałem rozprawke na 5
Kamil Ślimak
2021-04-24 17:28:51
Najlepsza postać!!1
byk
2021-04-07 11:42:20
fajna charakterystyka byczki
ok
2020-12-05 13:58:29
ok
Jacek Malinowski
2019-06-03 09:47:11
dobrze jasiu
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43