Lalka - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Tomasz Łęcki

Ojciec Izabeli, dumny potomek rodu senatorów, bezmyślnie topiący rodzinny majątek w hazardzie. Sędziwy arystokrata nie ma pojęcia o zasadach rządzących handlem i bankowością. Z ochotą przyjmuje porady Wokulskiego, nawinie wierząc w „cudowne” rozmnożenie własnego majątku. Jest przychylny Wokulskiemu, ale jego przyjaźń jest interesowna. Łęcki widzi w kupcu swojego plenipotenta i doradcę finansowego. Zezwala na zaręczyny Wokulskiego z córką pod wpływem rosnącej pozycji Stanisława na salonach.

Prezesowa Zasławska

Arystokratka, właścicielka majątku w Zasławiu. W młodości zakochana w stryju Wokulskiego, którego porzuciła z obawy przed mezaliansem. Żałuje podjętej wówczas decyzji. Postać pozytywna, rozsądna, potępiająca dwuznaczną moralność współczesnych jej kobiet, przychylna Wokulskiemu. Spełnia się jako filantropka i dobry zarządca wiejskiego gospodarstwa. Cieszy się uznaniem otaczających ją ludzi.

Henryk Szlangbaum

Młody mężczyzna pochodzący z rodziny żydowskiej, przedsiębiorczy subiekt pracujący u Wokulskiego w sklepie i oddający mu liczne przysługi. Bystry obserwator z handlowym zacięciem. Wykorzystuje trudną sytuację Wokulskiego i – z pomocą rodziny – konsekwentnie dąży do przejęcia jego majątku (sklepy, udziały w spółce handlowej, wyposażenie mieszkania).

Michał Szuman

Żydowski doktor, samozwańczy naukowiec, bliski znajomy Rzeckiego i Wokulskiego – racjonalista, sceptyk, w młodości „wyleczony” z romantycznego podejścia do życia (próba samobójcza wskutek nieszczęśliwej miłości). Jest doradcą Rzeckiego i wyjaśnia mu m.in. zawiłe postępowanie Wokulskiego, a często i bezwzględne zasady rządzące otaczającą rzeczywistością.

Profesor Geist

Genialny naukowiec, francuski badacz i wizjoner, odrzucony przez środowisko naukowe. Proponuje Wokulskiemu udział w wielkim przedsięwzięciu, mającym na celu zmniejszenie ciężaru gatunkowego metali i stworzenie machiny latającej. Swoje teorie popiera prezentacją materiałów o niezwykłych właściwościach. Jednym z prawdopodobnych zakończeń powieści może być przystanie Wokulskiego na prośbę profesora.

Helena Stawska

Piękna lokatorka kamienicy Łęckich, samotna kobieta porzucona przez męża i matka wychowująca kilkuletnia córkę, Helunię. Postać zwracająca uwagę swoją urodą, sympatyczna, dzielna kobieta zapewniająca utrzymanie swojej rodzinie. Uczestniczyła w słynnym procesie o skradzioną lalkę i została uniewinniona dzięki zabiegom Wokulskiego. Według Rzeckiego to idealna kandydatka na żonę dla „Stacha”. Po otrzymaniu wiadomości o śmierci męża i wobec braku zainteresowania ze strony swego dobroczyńcy – przyjmuje oświadczyny Mraczewskiego.

Kazimierz Starski

Klasyczny uwodziciel, lekkoduch i bawidamek, łowca posagów, przedstawiciel arystokracji, rozrzutnie dysponujący rodzinnym majątkiem. Powraca do kraju z nadzieją uzyskania zapisu w testamencie prezesowej Zasławskiej. „Czarny charakter” odpowiedzialny za rozbicie narzeczeństwa Wokulskiego i Łęckiej oraz kilku innych związków (m.in. Dalskiego i Janockiej, Węgiełka i Marianny).

Kazimiera Wąsowska

Piękna wdowa zapoznana przez Wokulskiego podczas pobytu w Zasławiu. Kokietka i uwodzicielka, posiadająca jednak własny kodeks moralny. Rezygnuje z własnych planów na rzecz umocnienia związku Łęckiej i Wokulskiego, któremu chce pomóc. Jej wywody na temat charakteru współczesnych kobiet rozwiewają romantyczne iluzje bohatera.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Izabeli Łęckiej

  Izabela Łęcka była niezwykle piękną kobietą. Jej wspaniała figura, śliczna twarz z prostym noskiem, perłowe zęby, bujne włosy koloru blond z odcieniami popielatego oraz oczy – czasem rozmarzone, czasem pełne radości – zwróciły uwagę Stanisława Wokulskiego. Główny bohater... Więcej »

 • Charakterystyka Ochockiego

  Julian Ochocki – dwudziestoośmioletni kuzyn panny Łęckiej o wyglądzie zbliżonym do Napoleona I. Po raz pierwszy pojawia się w powieści Prusa, kiedy pomaga w kweście odbywającej się w warszawskim kościele. W „Lalce” jest on przedstawicielem najmłodszego pokolenia – ludzi, w których... Więcej »

 • Charakterystyka Wokulskiego

  Stanisław Wokulski przyszedł na świat najprawdopodobniej w 1832 r. Wywodził się ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Już jako młody chłopak trafił do winiarni u Hopfera, gdzie pracował jako kelner i subiekt. Lwią część zarobionych pieniędzy oddawał ojcu, który stracił majątek po dziadku. W tym czasie poznał... Więcej »

 • Charakterystyka Rzeckiego

  Ignacy Rzecki przyszedł na świat w mieszczańskiej rodzinie, w której bardzo silnie kultywowano tradycje patriotyczne. Jego ojciec był wielkim zwolennikiem Napoleona Bonaparte, dla którego podziw zaszczepił i synowi. Kiedy najważniejszy opiekun młodzieńca zmarł, trafił on na wychowanie do jego siostry... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53