Dzieje Stanisława Wokulskiego

1. Stanisław Wokulski przyszedł na świat w 1832 r. Był synem Piotra Wokulskiego – przedstawiciela ubogiej szlachty, który wszystkie swoje siły poświęcał na procesowanie się o majątek ojca.

2. W młodości główny bohater pracował w winiarni u Hopfera, a wszystkie pieniądze zobowiązany był oddawać ojcu na koszty procesowe.

3. Wokulski poznał w winiarni Ignacego Rzeckiego, który przygarnął młodzieńca, co umożliwiło mu rozpoczęcie edukacji w kolejnych szkołach (wcześniej zdobywał wiedzę na własną rękę).

4. Rozpoczęcie nauki w Szkole Realnej, a później kontynuowanie jej w Warszawskiej Szkole Głównej.

5. Rok 1863 – Stanisław Wokulski przerywa studia i postanawia wziąć udział w powstaniu styczniowym.

6. Zsyłka do Irkucka. W czasie siedmioletniego pobytu w Rosji bohater, jak sam później mówił, odnalazł spokój i mógł skoncentrować się na pracy naukowej. W tym samym czasie poznał Suzina – kupca, dzięki któremu zdobył drobną sumę pieniędzy.

7. Powrót do Warszawy i wielkie trudności ze znalezieniem pracy ze względu na epizod powstańczy.

8. Wokulski zatrudnił się u Jana Mincla – w dużej mierze dzięki przyjaźni z Ignacym Rzeckim.

9. Śmierć właściciela sklepu. Stanisław niebawem poślubił wdowę po nim – Małgorzatę Minclową.

10. Cztery lara później żona Wokulskiego zmarła, a on został właścicielem sklepu i 30000 rubli.

11. Przyjaciel Rzeckiego postanowił poświęcić się pracy i znacznie ograniczył życie towarzyskie.

12. Stanisław Wokulski w podczas wizyty w teatrze ujrzał Izabelę Łęcką – kobietę, która na zawsze zmieniła jego życie.

13. Cała Warszawa wciąż plotkowała o tym, że mężczyzna sam nie dorobił się niczego, a wszystko, co ma, zawdzięcza Minclom. Z tego względu bohater postanowił wyruszyć do Bułgarii, gdzie miał zaopatrywać wojska w czasie wojny rosyjsko-tureckiej.

14. Wokulski powrócił do Warszawy. Przywiózł ze sobą olbrzymią sumę pieniędzy – ok. 300000 rubli. Dzięki takiej kwocie nie tylko zamknął usta ludziom wątpiącym w jego zdolności, lecz mógł także znacznie zbliżyć się do arystokracji, na czym zależało mu ze względu na Łęcką.

15. Stanisław Wokulski zaczął podejmować pierwsze kroki, które miały służyć zdobyciu serca ukochanej. Najpierw postanowił utworzyć z jej ojcem spółkę do handlu ze Wschodem, później wykupił srebra Łęckich. Jako że nie znał angielskiego, a panna Izabela miała w zwyczaju porozumiewać się w tym języku, gdy chciała, by postronne osoby jej nie rozumiały, podejmuje naukę języka.

16. Spacer po Powiślu ponownie uświadomił Wokulskiemu, że w Warszawie żyje wielu biednych ludzi, którym trzeba pomóc. Spotkanemu tam Wysockiemu główny bohater zaproponował pracę.

17. Wokulski nadal poświęcał swój czas staraniom o piękną Izabelę. Często pojawiał się pośród przedstawicieli wyższych sfer, spacerował po Łazienkach. Kiedy dowiedział się, że Łęcka uwielbia włoskiego aktora – Rossiego – postanowił zgotować mu wspaniałe przyjęcie w teatrze. Jego starania jednak nie wystarczyły, by zmienić zdanie córki Tomasza.

18. Niemożność zdobycia chłodnego serca panny Łęckiej spowodowała, że Wokulski postanowił wyjechać do Paryża, gdzie miał prowadzić interesy z Suzinem.

19. W stolicy Francji Wokulski poznał profesora Geista – wybitnego naukowca, który nie cieszył się sympatią badaczy skupionych na uniwersytetach ze względu na przełomowe badania, jakie prowadził. Stanisław zastanawia się, czy nie poświęcić swojego życia pracy naukowej.

20. Wokulski otrzymał list od Zasławskiej. Pisała, by powrócił do ojczyzny i prędko spotkał się z Łęcką.

21. W Zasławku główny bohater spędził wiele czasu z Izabelą. Wyznał jej nawet uczucie, na co trudno było mu się zdobyć wcześniej. Niedługo później przyjęła ona jego oświadczyny, co zupełnie odmieniło Wokulskiego, który w końcu stał się człowiekiem szczęśliwym.

22. Podczas podróży do Krakowa bohater widział flirt Łęckiej i Starskiego. Rozmawiali po angielsku myśląc, że mężczyzna ich nie zrozumie. On jednak, nauczony wcześniejszymi doświadczeniami, potrafił już posługiwać się tym językiem.

23. Zrozpaczony Wokulski podjął próbę samobójczą, kładąc się na torach w Skierniewicach. Został jednak uratowany przez Wysockiego, któremu wyświadczył niegdyś wielką przysługę.

24. Powrót głównego bohatera do Warszawy i wycofanie się z interesów. Sklep został przejęty przez Szlangbauma, a Wokulski wystarał się u niego, by zostawił on wszystkich starych pracowników.

25. Wyjazd Wokulskiego do Moskwy. Najpierw plotkowano, że opuścił on ojczyznę na zawsze, później jednak zaczęły pojawiać się informacje o tym, iż widziano go w Zasławku.

26. Główny bohater sporządził testament. Najwięcej (140 000 rubli) zapisał Ochockiemu – kuzynowi Łęckiej i człowiekowi zainteresowanemu nauką, 25000 dostało się Rzeckiemu, a 20000 Stawskiej. Wokulski nie zapomniał także o innych osobach, zapisując im mniejsze kwoty.

27. Do Warszawy dotarła wiadomość o wysadzeniu ruin zamku w Zasławiu. Wszyscy podejrzewali, że Wokulski popełnił samobójstwo. Jednak zakończenie „Lalki” nie rozstrzyga tej kwestii jednoznacznie – być może rzeczywiście zginął pod gruzami, ale bardzo prawdopodobny był także jego wyjazd do Paryża, by pracować z Geistem (bohater wcześniej kupił narzędzia niezbędne do badań chemicznych) lub na Wschód, aby dalej móc prowadzić interesy.

Polecamy również:

Komentarze (6)
Wynik działania 5 + 5 =
babb
2021-12-16 18:21:52
git
Szymon
2019-05-04 16:13:08
@Olkens; Wokulski do Rzeckiego "– A jak ci się zdaje: ile przywiozłem?" "..." "– Dwieście pięćdziesiąt tysięcy rubli, z czego dużą część w złocie – rzekł dobitnie. – A ponieważ kazałem zakupić banknoty, które po zawarciu pokoju sprzedam, więc będę miał przeszło trzysta tysięcy rubli..." Ponad 300 tys. rubli.
Olkens
2018-08-28 18:41:20
Czyli po powrocie z handlu zbrojnego około 300 tysięcy rubli...Z wszystkich źródeł widziałem 250tyś
Bronson
2017-01-01 22:01:41
" On jednak, nauczony wcześniejszymi doświadczeniami, potrafił już posługiwać się tym językiem" To chyba było tak, że Wokulski brał lekcje ang. od Collinsa, a nie nauczył się tego sam...
Marek
2016-11-16 23:53:52
mariolka kopańska, tak?
Arturek
2016-11-16 07:21:09
lol ik de i tak mam kape jak mnie mariolka spyta
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42