Dziady cz. 3 - charakterystyka bohaterów drugoplanowych - strona 9

jego wyznanie, domyśla się wpływu złego ducha i dzięki modlitwie uzyskuje informacje potrzebne do odkrycia tożsamości cierpiącego. Historia Rollisona symbolizuje  męczeństwo i poświęcenie litewskiej młodzieży.

Senator Nowosilcow

Nikołaj Nowosilcow, postać historyczna, odpowiedzialna za wykrycie spisku Filomatów i Filaretów. Bohater ukazany jest jako tyran, okrutnik i prześladowca narodu polskiego. Mickiewicz podkreśla motywacje jakie skłoniły go do wyszukiwania spisków. Senator jest karierowiczem, walczącym o uznanie w oczach cara. Sam otacza się współpracownikami, którzy nieustannie zabiegają o jego względy. Walka z domniemanymi „spiskowcami” to próba uzyskania carskiej łaski. Senator jest wyjątkowo antypatyczną postacią, łączącą cynizm i bezwzględne okrucieństwo przykryte pozorami towarzyskiej ogłady. Swoje „umiejętności” prezentuje w scenie spotkania z matką Rollisona, gdy – niewzruszony – obiecuje pomoc i jednocześnie wydaje potajemny rozkaz uśmiercenia więźnia. W warstwie mistycznej dramatu Senator to postać przeznaczona na potępienie. O jego duszę upomina się sam Belzebub, przestrzegając diabły przed zbyt gwałtownym ingerowaniem w sny tyrana. Tragiczny kres senatorskiej władzy wieszczy ksiądz Piotr, przekonując Nowosilcowa, że boska sprawiedliwość z pewnością go dosięgnie.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Konrada

    Konrad to zatem bohater pełen sprzeczności. Z jednej strony jest skrajnym indywidualistą, pogardzającym innymi, nawet Bogiem, z drugiej natomiast bezgranicznie kocha Polskę i pragnie się dla niej poświęcić. Można więc widzieć w nim wcielenie prometeizmu, bohatera romantycznego, bajronicznego, figurę polskiego losu... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
Eska
2015-01-09 20:21:50
Bohaterowie sceny więziennej powinni być lepiej opisani - mam na myśli krótkie notki o autentycznych postaciach a nie tylko wymienienie ich. Jeśli chodzi o resztę to bardzo przydatna praca :D
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10