Bajka - definicja, cechy, przykłady - strona 2

w. p.n.e., który zasłynął jako autor całego cyklu bajek zwierzęcych. Późniejsi twórcy tego gatunku bardzo często sięgali do jego dorobku, dokonując licznych przeróbek i przekładów. Czyniono tak już w średniowieczu. Jednak ponowny rozkwit gatunku miał miejsce w renesansie. Bajki pisał wówczas m.in. Erazm z Rotterdamu.

Jako gatunek lekki i dydaktyczny, bajka zyskała sobie wyjątkową popularność wśród twórców oświecenia. Forma ta doskonale wpisywała się w formułę tej epoki „uczyć bawiąc”. Wybitnym bajkopisarzem był Francuz, Jean de la Fontaine. Zasłynął on jako autor niemal 250 bajek o prostej fabule, barwnej akcji i cennym morale (np. „Wilki i owce”, „Człowiek, zwierciadła i potok”, „Jeleń w winnicy”).

W literaturze polskiej bajki pojawiały się najpierw jako część większych form wypowiedzi, takich jak kazanie, kronika czy list. Za pierwszy samodzielny zbiór bajek uważa się utwory zawarte w „Żywocie Ezopa” Biernata z Lublina. W późniejszych latach bajki pisywali m.in.: Bartłomiej Paprocki („Przykład o dwu drzewach”)  i Krzysztof Niemirycz („Świerszcz i mrówka”).

Podobnie jak w literaturze europejskiej, rozkwit gatunku nastąpił w okresie oświecenia. Bajki tworzyli wówczas najwybitniejsi pisarze i poeci: Franciszek Dionizy Kniaźnin („Wilk, lis i małpa”), Julian Ursyn Niemcewicz („Gmach podupadły”, „Brat i siostra”), Ignacy Krasicki („Kruk i lis”, „Malarze”, „Ptaszki w klatce”). Na szczególną uwagę zasługują bajki Krasickiego, niejednokrotnie niezwykle zwięzłe, bardzo trafnie ujmujące ludzkie słabości.

Później bajki pisali też Adam Mickiewicz („Chłop i żmija”, „Żona uparta”) czy Aleksander Fredro („Bajka o sowie”, „Bajeczka o osiołku”).

Polecamy również:

 • Powieść - definicja, cechy, przykłady

  Powieść stanowi najważniejszy gatunek nowożytnej epiki sformułowany na podstawach starożytnego eposu i późniejszego romansu. Jej nadrzędnym założeniem jest obrazowanie konkretnych aspektów obiektywnej rzeczywistości z perspektywy subiektywnego narratora relacjonującego ludzkie doświadczenia lub... Więcej »

 • Powieść epistolarna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść epistolarna to powieść napisana w formie listów, czasem zawiera ona również fragmenty pamiętników Więcej »

 • Powieść podróżnicza - definicja, cechy, przykłady

  Powieść podróżnicza to jeden z typów powieści wyodrębniony przy zastosowaniu kryterium tematycznego. Dominujący jest tu topos podróży, fabuła koncentruje się wokół jakiejś wyprawy głównego bohatera. Klasyczny schemat powieści podróżniczej obejmuje: podjęcie decyzji o... Więcej »

 • Powieść szkatułkowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść szkatułkowa jest odmianą epickiego gatunku literackiego rozwijającego się najprężniej od czasów renesansu, a znajdującego wiele modyfikacji i nowych odmian w epoce baroku, która dała podstawy do skodyfikowania i użycia na szeroką skalę powieści począwszy od epoki oświecenia. Więcej »

 • Poemat heroikomiczny - definicja, cechy, przykłady

  Poemat heroikomiczny to rodzaj parodii poematu heroicznego (bohaterskiego), jednak jego celem nie jest ośmieszenie epopei, ale wykorzystanie jej cech do ośmieszenia przedstawianych zdarzeń. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
jd
tak • 2021-09-26 18:53:47
5+1
jek • 2021-09-26 16:27:01
9+10=21
A • 2021-09-26 14:54:26
hh
ja • 2021-09-26 14:53:03
aha
sram • 2021-09-26 14:47:23