Napoleon Bonaparte - rządy, polityka wewnętrzna i zagraniczna. Ocena rządów Napoleona

Napoleon Bonaparte przejął władzę we Francji w wyniku zamachu stanu 18 brumaire'a (9.11.) 1799 roku, kończąc tym samym rewolucję francuską. 24.12.1799 roku wprowadził on nową konstytucję, zwaną konsularną, lub Konstytucją roku VIII. Na mocy jej przepisów Francją miał rządzić trzyosobowy Konsulat, z Napoleonem jako Pierwszym Konsulem. W praktyce już wtedy Napoleon sprawował faktyczną władzę w państwie.

Bonaparte rozpoczął swoje rządy od przeprowadzenia szeregu reform, które jednocześnie usprawniały administrację państwa, jak również pozwalały mu na większą kontrolę nad nim. Dokonał on szeregu zmian w prawie, kodyfikując je i wprowadzając w 1804 Kodeks Napoleona, dotyczący prawa cywilnego. Jednocześnie rozbudowywał on siły policyjne, wprowadził również cenzurę i ograniczył prawa robotników do wystąpień i protestów – wszystko to w celu zminimalizowania ryzyka buntu przeciw swojej władzy. Nie można jednak powiedzieć, że jego rządy były jedynie represyjne, jako że starał się również czerpać wiele z dziedzictwa rewolucji, wykorzystując między innymi słynne hasła o wolności, równości i braterstwie.

W kwestiach religijnych udało mu się podpisać w roku 1801 konkordat z papieżem, który jednak musiał iść na wiele ustępstw, m.in. pogodzić się z utratą zajętych w czasie rewolucji majątków kościelnych i przysięgę na wierność Francji kapłanów.

W roku 1804 własnoręcznie koronował się na cesarza, uprzednio przeprowadzając plebiscyt w społeczeństwie, które wyraziło na to zgodę. Znamienne jest, że koronował się on na cesarza Francuzów, a nie Francji.

W polityce zagranicznej Napoleon Bonaparte, zarówno jako konsul, jak i później cesarz, kierował się własnymi, ambitnymi planami. Dążył on do rozciągnięcia kontroli nad całym kontynentem, jednakże doprowadzić do tego miały różne metody. W wielu pokonanych w czasie wojen 1800 -1809 państwach obsadzał w roli władców członków swojej bliższej i dalszej rodziny, tworząc z nich swoistą nową dynastię. Nie wahał się też przed tworzeniem nowych państw i związków, jak Księstwo Warszawskie czy Związek Reński. Pokonane lub nowo utworzone państwa często musiały wprowadzić Kodeks Napoleona do swojego ustroju. Z drugiej zaś zabiegał o „przyjaźń” pokonanych silniejszych wrogów, takich jak Austria czy Prusy.  Po pokonaniu tych europejskich potęg zmusił je do wejścia w sojusz przeciwko Wielkiej Brytanii, dołączenie do blokady kontynentalnej i wsparcie kontyngentami wojskowymi. Ożenił się też z córką cesarza Franciszka II, Marią Ludwiką, chcąc tym samym przypieczętować sojusz z Austrią. System sojuszników napoleońskich posypał się jednak od razu po jego klęsce w Rosji w roku 1812.

Wreszcie Napoleon podłożył wielkie zasługi w zakresie szkolnictwa, dokonując reformy i rozbudowania go w roku 1810.

Państwo francuskie za Napoleona stało się tworem silnym, scentralizowanym i podporządkowanym woli władcy, który mógł polegać na sile aparatu policyjnego, wojska i administracji. Pozwoliło mu to też na serię wspaniałych kampanii wojennych, które zmieniły wygląd Europy. Mimo ostatecznej klęski pewne zdobycze i zmiany wprowadzone za jego panowania nie mogły już zostać cofnięte i doprowadziły do całego szeregu reform i przemian w całej Europie.

Polecamy również:

 • Napoleon Bonaparte - biografia, najważniejsze informacje i wydarzenia

  Napoleon Bonaparte (pierwotna pisownia nazwiska Buonaparte) urodził się 15.08.1769 roku na Korsyce. Pochodził z rodziny szlacheckiej o włoskich korzeniach. W młodym wieku zdecydował się na wstąpienie do armii, w tym też celu wyjechał do Paryża, gdzie skończył szkołę militarną. Od roku 1786 w służbie u króla... Więcej »

 • Wyprawa Napoleona do Egiptu - przyczyny, przebieg, skutki, znaczenie

  W roku 1797 Francja zawarła pokój z Austrią w Campo Formio, będący rezultatem klęsk tej ostatniej w kampanii we Włoszech. Oznaczało to, że jedynym przeciwnikiem Francji pozostała Wielka Brytania. Aby zmusić ją do podpisania pokoju należało albo dokonać inwazji na Wyspy Brytyjskie (co było zadaniem niemalże... Więcej »

 • Obalenie Dyrektoriatu, Konstytucja konsularna i koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów

  Po upadku jakobinów w 1794 roku władzę w rewolucyjnej Francji przejął nowo utworzony Dyrektoriat, składający się z pięciu osób, wspierany przez Radę Starszych i Radę Pięciuset. Władza tego nowego organu nie była jednak silna. Ludność Francji była już zmęczona pogarszającą się sytuacją gospodarczą, jak... Więcej »

 • Reformy i dokonania Napoleona Bonaparte

  Kiedy w roku 1799 Napoleonowi Bonaparte udało się uchwycić władzę w rewolucyjnej Francji i doprowadzić do wprowadzenia konsulatu, nikt jeszcze nie spodziewał się,  że państwo zyskuje w jego osobie jednego z najwybitniejszych administratorów i reformatorów. Niemal od razu zaczął on przemodelowanie... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
Filip
2021-05-27 18:55:37
Fajne
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23