Legia Cudzoziemska - historia, znaczenie

La Légion étrangère to znakomicie wyposażona i wyszkolona formacja francuskiej armii. Obecnie jest gotowa do akcji w każdym momencie. Wcześniej uważna była za zbiorowisko awanturników, poszukiwaczy przygód i tych, którzy przed czymś uciekali. 

Chaos panujący we Francji po rewolucji lipcowej, 10 marca 1831 roku, zmusił króla Ludwika Filipa I do powołania formacji, która miała zapewnić kontrolę nad przynajmniej częścią zagranicznych żołnierzy przebywających na terytorium Francji. Byli to weterani wojen napoleońskich. Ich profesjonalne wyszkolenie przerażało rząd Francji, który obawiał się, że pozostawieni sami sobie żołnierze z czasem mogli stać się wewnętrznym zagrożeniem. Kampanie we francuskich koloniach, w których brali oni udział, pozwoliły wyprowadzić niechcianych żołnierzy poza granice kraju i ściągnąć stamtąd rodzime siły.

Skład Legii

Legia Cudzoziemska gwarantowała pełną anonimowość. Dlatego też przyciągała byłych żołnierzy oraz imigrantów chcących skryć się przed wymiarem sprawiedliwości. Formalnie nie mogli do niej wstępować Francuzi, dlatego często ukrywali oni swoje pochodzenie.

Legioniści zadebiutowali podczas bitwy o Maison Carree 23 kwietnia 1832 roku. 3 Batalion, składający się z Niemców i Szwajcarów, starł się wówczas z algierskim plemieniem El-Ouiffa. Prawdziwy chrzest bojowy Legia przeszła 1863 roku, w starciu z siłami meksykańskimi. Wydarzenie to przeszło do historii jako Bitwa o Camerone i zgodnie z wolą cesarza Napoleona III do dziś upamiętnione jest nie tylko na sztandarach, ale również jako najważniejsze święto pułków cudzoziemskich – Dzień Camerone.

Znaczenie

Legioniści walczyli na frontach wszystkich ważniejszych wojen w historii. Bronili również Francji w Europie m.in. podczas bitwy pod Verdun i Sommą czy w trakcie kampanii przeciwko Niemcom w 1940 roku. Po drugiej wojnie światowej regimenty walczyły w Pierwszej Wojnie Indochińskiej (w tym w mieście Dien Bien Phu, gdzie poniosły dotkliwe straty) oraz w Afryce Subsaharyjskiej.

Żołnierze tworzący Ligę słyną z udanych i dość zuchwałych akcji. Jedną z nich była operacja „Leopard”. 19 maja 1978 roku w środku dnia legioniści zostali zrzuceni nad miastem Kolwezi opanowanym przez kilka tysięcy rebeliantów z Ruchu Narodowego Wyzwolenia Kongo. Mimo braku rozpoznania oraz wsparcia ze strony artylerii i lotnictwa, kilkuset żołnierzy zdołało opanować miejscowość w niespełna dwie godziny. W ten sposób przed rzezią uratowano około dwóch tysięcy białych obywateli.

Nieoficjalne motto legionistów brzmi „Pierwsi przybywamy, ostatni wychodzimy”. Liga Cudzoziemska stanowi trzon francuskich Sił Szybkiego Reagowania. Kandydaci nadal wstępują do niej anonimowo. Liga nie przyjmuje kobiet, jedynym wyjątkiem w czasach II wojny światowej była Brytyjka Suzan Travers. Po 3 latach służby można ubiegać się o francuskie obywatelstwo. Dostaje je każdy, kto został ranny w walce o Francję.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
999
• 2023-04-01 12:20:07
popłakałam się na tym filmie ????
• 2023-04-01 11:48:41
Która to strona w książce
• 2023-03-31 08:20:21
Cygvuhbuuh
• 2023-03-31 07:56:39
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26