Sensualizm - definicja, charakterystyka

Sensualizm to pogląd filozoficzny bliski empiryzmowi. Głosił on, że wiedza jest wynikiem wrażeń zmysłowych. Człowiek postrzega świat za pomocą zmysłów, te wrażenia są z kolei przetwarzane przez umysł i w ten sposób rodzi się wiedza. Jednak – podobnie jak racjonaliści – sensualiści uważali, ze wiedza pozyskana droga zmysłową powinna być poddana rozumowej weryfikacji.

Nazwa tego kierunku pochodzi od łacińskiego słowa sensus oznaczającego „zmysł”. Sensualizm był znany już w starożytności, głosili go sofiści, epikurejczycy, cynicy i stoicy. Nurt ten cieszył się dużą popularnością w czasach oświecenia.

Do jego zwolenników zalicza się: Diderota, Hume'a, Berkeley'a, Locke'a. Ważną pracą z zakresu filozofii sensualistycznej jest Traktat o wrażeniach” Etienne'a de Condillaca, w którym autor ten dał przykład eksperymentu myślowego, dowodzącego znaczenia poznania poprzez zmysły.

Polecamy również:

  • Blaise Pascal, Myśli – streszczenie

    Francuski filozofii podzielił swoje dzieło na pięć części. Pierwsza z nich traktowała o religii i próbowała udowodnić, że religia i rozumowe postrzeganie świata nie wykluczają się wzajemnie. Więcej »

  • Ateizm - definicja, charakterystyka

    Ateizm to postawa odrzucająca istnienie Boga. Termin wywodzi się z języka greckiego i dosłownie oznaczał „bezbożny”. Już ok. V używano go w znaczeniu „negujący bogów”, a wraz z rozwojem oświeceniowej myśli filozoficznej stał się określeniem pewnej postawy światopoglądowej. Więcej »

  • Deizm - definicja, charakterystyka

    Deizm to pogląd uznający istnienie Boga, ale negujący jego ingerencję w ludzkie sprawy. Deiści pojmują Boga nieosobowo – ich zdaniem stworzył on świat, wszystkie byty materialne i rządzące nimi prawa, na tym jednak jego rola się kończy. Bóg nie interesuje się losami świata, nie wysłuchuje modlitw i nie... Więcej »

  • Empiryzm - definicja, charakterystyka

    Empeiría z greckiego oznacza „doświadczenie”. Od tego słowa wywodzi się nazwa doktryny  filozoficznej – empiryzmu. Empiryzm to pogląd uznający poznanie przez doświadczenie za podstawowy i jedyny bezpośredni sposób ujmowania rzeczywistości. Człowiek odbiera bodźce poprzez zmysły,... Więcej »

  • Libertynizm - definicja, charakterystyka

    Libertynizm to postawa światopoglądowa o charakterze obyczajowym, charakteryzująca się łamaniem powszechnie przyjętych zasad moralnych. Termin zaczerpnięto z języka łacińskiego, gdzie libertinus oznacza „wyzwolony”. Libertynizm miał stanowić wyzwolenie od narzuconych człowiekowi, niezgodnych z jego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35