Wolterianizm - definicja, charakterystyka

Catherine Lusurier, Portret Voltaire'a
C. Lusurier, Portret Voltaire'a (kopia obrazu za: N. de Largilliere)

Wolterianizm to szerokie pojęcie, obejmujące postawę światopoglądową i tendencje literackie charakterystyczne dla francuskiego poety i filozofa, Woltera. Wolter był wybitną i bardzo barwną osobowością swoich czasów. Jego talent poetycki, niekonwencjonalne myślenie i liczne skandale związane z jego osobą zapewniły mu światową sławę i grono naśladowców.

Na wolterianizm składają się z pewnością: deizm, racjonalizm, libertynizm, sceptycyzm i bezkompromisowość. Wolter jawnie głosił swoje antyreligijne poglądy. Uważał, że trzeba odrzucić religię jako podstawę całościowej wizji świata, ponieważ jest ona błędna. Sam był deistą i gorącym zwolennikiem tolerancji wyznaniowej, a jego antyreligijne nastawienie łączyło się niejednokrotnie z libertynizmem. Zasłynął jako przeciwnik hierarchów kościelnych dążący do ograniczenia ich wpływów. Nie bał się głośno krytykować absolutyzmu i głosić pochwały wolności. Zaprzyjaźniony z możnymi tego świata, miał odwagę ich krytykować i narażać się na ich niełaskę.

Wolterianizm to więc zarazem postawa bezkompromisowego głoszenia swoich poglądów, nawet jeśli grozi to prześladowaniem. Ale wolterianizm to także rodzaj literackiego stylu, charakteryzującego się polemicznym zacięciem, ciętą ripostą, dowcipem i błyskotliwością.

Polecamy również:

  • Blaise Pascal, Myśli – streszczenie

    Francuski filozofii podzielił swoje dzieło na pięć części. Pierwsza z nich traktowała o religii i próbowała udowodnić, że religia i rozumowe postrzeganie świata nie wykluczają się wzajemnie. Więcej »

  • Ateizm - definicja, charakterystyka

    Ateizm to postawa odrzucająca istnienie Boga. Termin wywodzi się z języka greckiego i dosłownie oznaczał „bezbożny”. Już ok. V używano go w znaczeniu „negujący bogów”, a wraz z rozwojem oświeceniowej myśli filozoficznej stał się określeniem pewnej postawy światopoglądowej. Więcej »

  • Deizm - definicja, charakterystyka

    Deizm to pogląd uznający istnienie Boga, ale negujący jego ingerencję w ludzkie sprawy. Deiści pojmują Boga nieosobowo – ich zdaniem stworzył on świat, wszystkie byty materialne i rządzące nimi prawa, na tym jednak jego rola się kończy. Bóg nie interesuje się losami świata, nie wysłuchuje modlitw i nie... Więcej »

  • Empiryzm - definicja, charakterystyka

    Empeiría z greckiego oznacza „doświadczenie”. Od tego słowa wywodzi się nazwa doktryny  filozoficznej – empiryzmu. Empiryzm to pogląd uznający poznanie przez doświadczenie za podstawowy i jedyny bezpośredni sposób ujmowania rzeczywistości. Człowiek odbiera bodźce poprzez zmysły,... Więcej »

  • Libertynizm - definicja, charakterystyka

    Libertynizm to postawa światopoglądowa o charakterze obyczajowym, charakteryzująca się łamaniem powszechnie przyjętych zasad moralnych. Termin zaczerpnięto z języka łacińskiego, gdzie libertinus oznacza „wyzwolony”. Libertynizm miał stanowić wyzwolenie od narzuconych człowiekowi, niezgodnych z jego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17