Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Życiorys zawodowy Jana Kochanowskiego

Czarnolas, 17 maja 1563 r.

Jan Kochanowski

Czarnolas

powiat zwoleński

 

Życiorys

 

Nazywam się Jan Kochanowski. Urodziłem się w 1530 r. w Sycynie, w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. Mój ojciec, Piotr Kochanowski herbu Korwin, był sędzią grodzkim radomskim i sędzią ziemskim sandomierskim. Jestem poetą.

Edukację rozpocząłem w wieku lat czternastu. W latach 1544 – 1549 studiowałem w Akademii Krakowskiej. Naukę kontynuowałem poza granicami kraju:  na Uniwersytecie Albertyna w Królewcu w latach 1551 – 1552, następnie na Uniwersytecie Padewskim w latach 1552 – 1555.

Do kraju powróciłem w roku 1559 r., by poświęcić się służbie dworskiej. W 1562 roku byłem dworzaninem sekretarza wielkiego koronnego Piotra Myszkowskiego.  W latach 1563 – 1567 służyłem na dworze marszałka wielkiego koronnego Jana Firleja.

Mam talent poetycki. Moje utwory zostały wydane drukiem. W roku 1561 r. opublikowałem wiersz pt. „O śmierci Jana Tarnowskiego”, a w 1564 r. - poemat satyryczno-polityczny pt. „Satyr albo Dziki mąż”.

Znam dworskie ceremoniały. Swobodę konwersacji z cudzoziemcami umożliwia mi znajomość języków obcych -  greki, łaciny, włoskiego, francuskiego i niemieckiego.

Swoimi umiejętnościami chciałbym służyć Jaśnie Nam Panującemu Królowi Zygmuntowi Augustowi.

 

Jan Kochanowski

 

CV Jana Kochanowskiego

podanie o pracę Jana Kochanowskiego

Zobacz również

 • Jak napisać podanie - co to jest, definicja

  Co to jest podanie – definicja Podanie to oficjalne pismo, które kieruje się do urzędu, instytucji lub przedstawicieli władzy. Zawiera prośbę z uzasadnieniem popartym argumentami. Celem autora jest zyskanie przychylności adresata.

  Więcej
 • Jak napisać zaproszenie - co to jest, definicja

  Co to jest zaproszenie – definicja Zaproszenie jest użytkową formą wypowiedzi. Celem nadawcy jest poinformowanie odbiorcy o jakimś wydarzeniu i skłonienie go do udziału w nim.

  Więcej
 • Jak napisać CV - co to jest, definicja

  Co to jest CV – definicja CV (z łac. curriculum vitae – bieg życia) to forma życiorysu napisana wg schematu. Dane dotyczące przebiegu edukacji, zatrudnienia, umiejętności, kwalifikacji, osiągnieć przedstawia się w punktach. Jest to pismo, które dołącza się do innych dokumentów, np. do podania o pracę.

  Więcej
 • Jak napisać instrukcję obsługi - co to jest, definicja

  Co to jest instrukcja obsługi – definicja Instrukcja obsługi jest tekstem o charakterze użytkowym. To ciąg wskazówek dotyczących tego, jak postępować w przypadku korzystania z jakiegoś urządzenia.

  Więcej
 • Jak napisać życzenia - czym są, definicja

  Czym są życzenia – definicja Życzenia to gatunek wypowiedzi użytkowej, okolicznościowej. Składane są z różnych okazji, najczęściej wiążą się z urodzinami, imieninami oraz świętami. Są wyrazem pamięci i serdeczności.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
izy
fabianek • 2020-04-07 13:10:34
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14
przydaje sie ale powinny byc lepsze rysunki
mokry balwan • 2020-04-07 09:27:42
Ciekawe
JJBAGGON • 2020-04-07 09:27:40
A mogli byście opisać jego sylwetkę?!
Kawaiikamsp • 2020-04-07 09:00:36