Rozbudowany utwór poetycki, który ma charakter fabularny. Opisywana historia pełni jednak w poemacie dygresyjnym jedynie rolę pretekstu do rozważań ogólnych.
Mamy tu do czynienia z ironią romantyczną, polegającą na ciągłym demonstrowaniu fikcjonalności świata przedstawionego. Najważniejszym, mocno wyeksponowanym elementem poematu dygresyjnego jest narrator, który ujawnia swoją obecność i w pełni panuje nad prezentowanymi wydarzeniami. Narrator czyni różnego rodzaju dygresje stanowiące dominantę całego utworu. Poemat ten posiada luźną, epizodyczną kompozycję.
Przykładem tego gatunku w literaturze polskiej jest „Beniowski” Juliusza Słowackiego.
Poemat dygresyjny - definicja, cechy, przykłady
Polecamy również:
-
Oda - definicja, cechy, przykłady
Termin wywodzi się z języka greckiego: gr. aide znaczy tyle co „pieśń”, „śpiew”. Jest to gatunek liryczny o rodowodzie antycznym, który, jak podaje „Słownik terminów literackich”, był odmianą greckiej liryki chóralnej. Oda posiada więc cechy charakterystyczne... Więcej »
-
Sonet (włoski i francuski) - definicja, cechy, przykłady
Sonet to gatunek poetycki charakteryzujący się kunsztowną kompozycją. Wiersz składa się z czternastu wersów zgrupowanych w cztery strofy: dwa tetrastychy i dwie tercyny. Zwrotki czterowersowe mają charakter opisowy, zaś trzywersowe – refleksyjny. Pierwsza strofa przedstawia temat utworu, druga odnosi... Więcej »
-
Powieść epistolarna - definicja, cechy, przykłady
Powieść epistolarna to powieść napisana w formie listów, czasem zawiera ona również fragmenty pamiętników Więcej »
-
Hymn - definicja, cechy, przykłady
Utwór, którego nazwa pochodzi z języka greckiego: gr. hymnos oznacza „pieśń pochwalną”. Jest to zatem forma liryczna o patetycznym nastroju, której tematyka dotyczy rzeczy najwyższej wagi: np. treści patriotycznych czy religijnych. Hymn to jednocześnie utwór związany z... Więcej »
-
Dramat romantyczny - definicja, cechy, przykłady
Dramat ukształtowany w romantyzmie, który zrywa z klasycznymi wyznacznikami gatunku, a więc z zasadą trzech jedności, chronologią akcji, zamkniętą kompozycją oraz stylistyczną jednolitością. Tradycjami, do jakich nawiązują romantyczni twórcy, są utwory Williama Szekspira i Calderona. Więcej »