Legenda o Kraku i Wandzie – streszczenie i opracowanie

Streszczenie

Akcja legendy rozgrywa się w Krakowie, w którym znajdował się zamek króla Kraka. W jego pieczarze zamieszkał smok, który niszczył okolicę i pożerał trzodę. Król postanowił unicestwić bestię i w tym celu wezwał do siebie Skubę. Polecił mu przygotować strawę dla potwora – rzemieślnik miał wypchać owcę smołą i siarką. Chciwy smok zjadł wszystko, co podrzucił mu Skuba, a w konsekwencji podstępne nadzienie wypaliło mu żołądek. Smok próbował gasić wnętrzności wodą z pobliskiej Wisły, jednak bezskutecznie.

Kopiec Wandy w Krakowie / www.wikipedia.org.pl

 

Król Krak postanowił podzielić swoje ziemie między trzech synów – Lecha i Kraka. Pierwszy z nich pożądał całego królestwa i w imię tej chciwości zabił swojego brata. W ten sposób Lech zasiadł na tronie, a ciało brata pochował nad rzeką. Niedługo potem wyrosły w tym miejscu lilie, które niosły wieść o tym, czego dokonał Lech. Wzburzony lud pozbył się Lecha z tronu, a na władcę powołał siostrę nieszczęsnych braci – Wandę. Na małżonkę upatrzył ją sobie Niemiec o imieniu Rytgar. Dziewczyna nie miała zamiaru wychodzić za mąż za cudzoziemca, a on w związku z tym próbował podbić jej ziemie. Wanda wraz z wojskiem zwyciężyła oddziały Rytgera. On sam popełnił samobójstwo, a królowa rzuciła się do rzeki by już nikt nigdy nie prosił ją o rękę. 

 

Czas i miejsce akcji

Akcja opowieści toczy się w odległym, legendarnym czasie, za panowania króla Kraka na Wawelu, w grodzie nazwanym potem od jego imienia – Krakowem.

 

Narrator

Opowiadający to narrator w trzeciej osobie, który posiada wszelką wiedzę na temat świata przedstawionego. Ze swojej perspektywy opowiada wydarzenia dotyczące rodu Kraka i zawsze robi to w sposób obiektywny. Nie ocenia zachowania poszczególnych bohaterów, ale też nie uczestniczy w opisywanych sytuacjach.

 

Gatunek

Legenda o Kraku i Wandzie łączy elementy rzeczywiste i fantastyczne. Nawiązuje do postaci i wydarzeń historycznych i wyjaśnia zależności istotne dla określonej społeczności – w tym wypadku mieszkańców średniowiecznego grodu Kraka. Większość bohaterów, których opisuje odegrało w dziejach Polski bardzo istotną rolę.

Do elementów historycznych, faktycznych zaliczyć można składniki krajobrazu (np. rzekę Wisłę i gród), natomiast do fantastycznych należą np. mówiące kwiaty, które wyrosły na mogile młodego Kraka zabitego przez swojego brata.

 

Polecamy również:

  • Wincenty z Kielczy - biografia, twórczość

    O Wincentym z Kielczy wiemy, że urodził się przed rokiem 1200, a zmarł po 1261 w Krakowie. Był polskim poetą tworzącym głównie po łacinie. Jest również autorem licznych kompozycji, a także hagiografii. Należał do zakonu dominikanów. Więcej »

  • Jacopone da Todi - biografia, twórczość

    Włoski poeta urodzony w  Todi w 1230 roku. Był również autorem pieśni duchowych i traktatów psychologicznych. Tworzył zarówno w języku włoskim, jak i po łacinie. Więcej »

  • Walther von der Vogelweide – biografia, twórczość

    Tworzył utwory liryczne o tematyce miłosnej, politycznej (sławił w nich m.in. króla Sycylii Fryderyka). Chętnie posługiwał się formą poezji moralizatorskiej komentując bieżące wydarzenia polityczne (pierwsze tego typu utwory powstały po 1198 roku po śmierci Henryka IV, gdy inni rywalizowali o tron –... Więcej »

  • Mikołaj z Wilkowiecka - biografia, twórczość

    Przyjmuje się, ze urodził się około roku 1524 we wsi o nazwie Wilkowiecko. Zmarł w Wieluniu 15 sierpnia 1601.  Był zakonnikiem a przy tym poetą i tłumaczem oraz autorem pism o treści religijnej. Pełnił funkcję prowincjała paulinów na Jasnej Górze (od roku 1580). Więcej »

  • O hejnale krakowskim - streszczenie, opracowanie

    Legenda opowiada o czasach, gdy ziemie polskie były pustoszone przez Tatarów, którzy w pewnym momencie postanowili napaść na Sandomierz i Kraków. Pewnego dnia trębacz pracujący w Kościele Mariackim jak co dzień wybierał się na wieżę. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 5 =
MaciejowyMaciej
2022-04-01 17:53:38
Polecam
Werika
2020-11-26 14:21:09
a jacy bohaterowie tego nie było napisane
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33