Charakterystyka Izoldy

Informacje ogólne

Izolda Jasnowłosa była córką króla Irlandii – Anguisha – oraz królowej Izoldy Starszej. Wiadomo, że jej matka doskonale znała sztukę ziołolecznictwa, której nauczyła swoją córkę.

W „Dziejach Tristana i Izoldy” pojawia się, opłakując śmierć swego wuja Morholta i opatrując rany odniesione przez Tristana w pojedynku z tym irlandzkim rycerzem (oczywiście kobieta nic o tym nie wie). Kiedy tożsamość Tristana przestaje być niejawna, bohater powraca do swego kraju, jednak piękno Izoldy Jasnowłosej nie daje mu spokoju i postanawia wrócić po nią do Irlandii, by prosić ją o rękę w imieniu wuja Marka, króla Kornwalii, dla którego miała być idealną partnerką.

Izolda Jasnowłosa - kobieta obdarzona niesamowitą urodą

Izolda Jasnowłosa niewątpliwie była kobietą przepiękną. Tak opisywano reakcje ludzi na jej widok: (…) Bretonowie cudują się patrząc na nią; nigdy nie widzieli kobiety równej piękności”. Jej piękne oblicze budziło zachwyt wszystkich mężów stanu, którzy niewątpliwie pragnęli mieć taką kobietę u swojego boku. Wyjątkową cechą jej urody były jasne włosy:

(…) Radował się widząc królową, swą siostrę i siostrzenicę, Izold Jasnowłosą, o warkoczach ze złota, której piękność jaśniała już jak wschodząca jutrzenka (...).

Izolda Jasnowłosa - kobieta porywcza i impulsywna

Izolda Jasnowłosa nie była uosobieniem skromności i spokoju. Scena, w której opłakuje śmierć Morholta i wygraża jego zabójcy, pokazuje już, że jest ona osobą energiczną i pełną werwy. Te cechy charakteru jeszcze mocniej wyeksponowane zostają po wypiciu przez nią eliksiru miłości – jej uczucie do Tristana jest zaborcze, a ona sama – gotowa zapłacić każdą cenę, byle tylko być bliżej ukochanego. Wielokrotnie zdradzała swego męża, króla Marka. Jej postawa pokazuje, iż nie zawahałaby się popełnić morderstwa (próbowała nawet zabić swoją służącą), żeby tylko ukryć niewierność przed królem. Jej porywczość widoczna jest także w scenie, kiedy dowiedziawszy się prawdy o zabójstwie Morholta, wygrażała mieczem bezbronnemu Tristanowi.

Izolda Jasnowłosa - ofiara wielkiej i nieszczęśliwej miłości

Bohaterka celtyckiej legendy jest gotowa zrobić wszystko dla swego ukochanego. Miłość, która narodziła się przypadkiem, stała się największym przekleństwem jej życia. Nie mogła znaleźć szczęścia, ponieważ doznawała go tylko u bokuTristana. Z tego względu zupełnie nie cieszyło jej dworskie życie – nie potrafiła czerpać z niego radości, wiedząc, że jej ukochany jest gdzieś daleko. By ukryć swoje prawdziwe uczucia, wymyślała różne podstępy, np. przyrzekała, że tylko dwaj mężczyźni trzymali ją w ramionach – król Marek oraz przebrany pielgrzym przenoszący ją przez wodę – Tristana.

Izolda Jasnowłosa była gotowa zrobić wszystko dla Tristana. Najlepszym tego dowodem jest jej decyzja o ucieczce, aby móc stanąć obok konającego ukochanego. Kiedy okazało się, że jej luby już nie żyje, umarła targana tęsknotą do niego.

Podsumowanie

Izolda Jasnowłosa, podobnie jak Tristan, stała się ofiarą wielkiej siły magicznej – eliksiru miłości. Okazuje się, że nie jest to ulotna i niemal bezwolna kobieta, lecz silna i aktywna dama, która potrafi wiele zaryzykować, by osiągnąć swój cel. Mimo że Izolda Jasnowłosa jest postacią aktywną, działającą, okazuje się niemal bezsilna w otwartej walce z przeciwnościami, dlatego godzi się na swój los, czyniąc jednak wszystko, by móc znaleźć się blisko ukochanego Tristana.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Tristana

    Tristan był synem Riwalena (króla Lonii) oraz Blancheflor (siostry króla Kornwalii). Nie było mu jednak dane poznać swoich rodziców – ojciec umarł na krótko przed jego narodzinami, a matka, nie mogąc znieść straty ukochanego, odeszła niedługo po wydaniu Tristana na świat. Małego... Więcej »

  • Dzieje Tristana i Izoldy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Izolda o Białych Dłoniach - tragiczna bohaterka tragedii, córka władcy Bretonii i prawowita żona Tristana. Bohater poślubia ją, przekonany o swojej niechęci Izoldy Jasnowłosej. Po zawarciu małżeństwa, Tristan postanawia jednak dochować wierności pierwszej kochance. Swoją wstrzemięźliwość tłumaczy żonie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24